Kamera multispektralna — jak działa i do czego służy?

Jak działa kamera multispektralna i do czego służy?

Nowoczesne rolnictwo coraz mocniej opiera się na analizie danych, a jednym z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych w rolnictwie precyzyjnym stała się dziś kamera multispektralna. Technologia ta pozwala obserwować roślinność w sposób niewidoczny dla ludzkiego oka i wykrywać problemy upraw jeszcze zanim pojawią się pierwsze widoczne objawy chorób lub stresu roślin.

Doskonałym przykładem wykorzystania tej technologii jest DJI Mavic 3 Multispectral, czyli zaawansowany dron wyposażony w profesjonalną kamerę multispektralną oraz system mapowania RGB.

W tym artykule dowiesz się:

  • jak działa kamera multispektralna i czym różni się od standardowej kamery RGB,
  • do czego służą pasma Green, Red, Red Edge oraz Near Infrared (NIR),
  • w jaki sposób wskaźniki NDVI, GNDVI i NDRE pomagają analizować kondycję upraw,
  • dlaczego sensor nasłonecznienia ma kluczowe znaczenie dla dokładności danych,
  • jak DJI Mavic 3 Multispectral wspiera nowoczesne rolnictwo precyzyjne.

Kamera multispektralna różni się od standardowej kamery tym, że nie rejestruje wyłącznie obrazu widzialnego dla człowieka. Klasyczne aparaty fotograficzne i kamery RGB zapisują jedynie trzy podstawowe zakresy kolorów — czerwony, zielony i niebieski. Kamera multispektralna działa znacznie bardziej zaawansowanie, ponieważ analizuje odbicia światła w konkretnych pasmach widma elektromagnetycznego, również poza zakresem widzialnym dla ludzkiego oka.

To właśnie dzięki temu możliwe jest analizowanie kondycji roślin, poziomu chlorofilu, aktywności fotosyntezy czy zawartości wody w roślinach.

Czym jest kamera multispektralna i dlaczego jest tak ważna?

Kamera multispektralna to specjalistyczny system obrazowania wykorzystujący kilka niezależnych sensorów lub filtrów spektralnych do rejestrowania światła w różnych długościach fal. Każde pasmo spektralne dostarcza innych informacji o analizowanym obiekcie. W przypadku rolnictwa najważniejsze znaczenie ma analiza roślinności oraz sposób, w jaki rośliny odbijają światło.

Zdrowe rośliny odbijają promieniowanie w inny sposób niż rośliny chore lub osłabione. Szczególnie istotne jest tutaj pasmo Near Infrared (NIR), czyli bliska podczerwień. Rośliny w dobrej kondycji bardzo silnie odbijają promieniowanie NIR, natomiast rośliny osłabione odbijają go znacznie mniej. Kamera multispektralna rejestruje te różnice i zamienia je w dane analityczne pozwalające ocenić rzeczywisty stan upraw.

DJI Mavic 3 Multispectral wykorzystuje cztery dedykowane pasma multispektralne:

  • Green (560 ± 16 nm),
  • Red (650 ± 16 nm),
  • Red Edge (730 ± 16 nm),
  • Near Infrared – NIR (860 ± 26 nm).

Każde z tych pasm odpowiada za analizę innych parametrów roślinności. Pasmo zielone umożliwia analizę aktywności chlorofilu, czerwone odpowiada za ocenę procesu fotosyntezy, Red Edge pozwala wykrywać pierwsze oznaki stresu roślin jeszcze przed ich widocznością gołym okiem, natomiast Near Infrared odpowiada za analizę biomasy, nawodnienia oraz ogólnej zdrowotności upraw.

Jak działa kamera multispektralna?

Podstawą działania kamery multispektralnej są zaawansowane sensory światłoczułe wyposażone w specjalne filtry spektralne. W przeciwieństwie do zwykłego aparatu kamera multispektralna nie wykonuje jednego zdjęcia, lecz jednocześnie zapisuje kilka niezależnych obrazów tej samej sceny — każdy w innym zakresie długości fal światła.

Następnie specjalistyczne oprogramowanie analizuje różnice pomiędzy poszczególnymi pasmami i tworzy mapy wegetacyjne oraz wskaźniki kondycji roślin. Dzięki temu możliwe jest bardzo dokładne określenie, które fragmenty pola rozwijają się prawidłowo, a które wymagają dodatkowego nawożenia, nawodnienia lub ochrony chemicznej.

Najważniejszą zaletą kamer multispektralnych jest możliwość wykrywania problemów upraw na bardzo wczesnym etapie. Człowiek często zauważa objawy chorób dopiero wtedy, gdy rośliny są już wyraźnie uszkodzone. Kamera multispektralna potrafi wykryć zmiany biologiczne znacznie wcześniej, ponieważ analizuje reakcję roślin na światło oraz zmiany zachodzące w procesie fotosyntezy.

Wskaźniki NDVI, GNDVI i NDRE — najważniejsze narzędzia analizy multispektralnej

Najbardziej znanym wskaźnikiem wykorzystywanym przez kamery multispektralne jest NDVI (Normalized Difference Vegetation Index). Wskaźnik ten analizuje różnicę pomiędzy odbiciem światła czerwonego oraz promieniowania Near Infrared. Zdrowe rośliny pochłaniają światło czerwone wykorzystywane podczas fotosyntezy i jednocześnie bardzo mocno odbijają promieniowanie podczerwone. Dzięki temu możliwe jest bardzo szybkie określenie kondycji roślinności.

NDVI wykorzystywany jest przede wszystkim do wykrywania chorób, analizy stresu wodnego, oceny kondycji upraw, wykrywania niedoborów azotu oraz identyfikacji uszkodzonych fragmentów pola. W praktyce oznacza to możliwość wcześniejszego reagowania na problemy, zanim wpłyną one na wysokość plonów.

DJI Mavic 3 Multispectral obsługuje również bardziej zaawansowane wskaźniki, takie jak GNDVI oraz NDRE. GNDVI wykorzystywany jest głównie do analizy poziomu chlorofilu i efektywności nawożenia azotowego. NDRE natomiast doskonale sprawdza się podczas monitorowania bardziej rozwiniętych upraw, gdzie klasyczny NDVI staje się mniej dokładny.

To właśnie dzięki takim analizom rolnictwo precyzyjne pozwala dziś ograniczać zużycie nawozów, zmniejszać ilość oprysków i jednocześnie zwiększać wydajność produkcji rolnej.

Sensor nasłonecznienia — dlaczego jest kluczowy dla dokładności danych?

Bardzo ważnym elementem systemu multispektralnego DJI Mavic 3M jest sensor światła słonecznego odpowiedzialny za kalibrację danych podczas lotu. Warunki atmosferyczne mają ogromny wpływ na ilość światła docierającego do sensorów. Zachmurzenie, pora dnia czy kąt padania promieni słonecznych mogą powodować różnice w wynikach pomiarów.

Wbudowany sensor nasłonecznienia stale mierzy aktualny poziom promieniowania słonecznego i automatycznie normalizuje dane multispektralne. Dzięki temu analizy pozostają spójne i mogą być porównywane nawet pomiędzy nalotami wykonywanymi w różnych warunkach pogodowych.

DJI Mavic 3 Multispectral — jak działa w praktyce?

DJI Mavic 3 Multispectral został zaprojektowany z myślą o profesjonalnym monitoringu upraw i szybkim mapowaniu dużych obszarów. Dron wyposażono nie tylko w kamerę multispektralną, ale również w wysokiej klasy kamerę RGB opartą o matrycę 4/3 CMOS 20 MP. Dzięki temu użytkownik może jednocześnie tworzyć szczegółowe ortofotomapy oraz prowadzić zaawansowaną analizę multispektralną.

Ogromnym atutem systemu jest również RTK, czyli pozycjonowanie centymetrowe. W przypadku analiz multispektralnych dokładność lokalizacji ma ogromne znaczenie, ponieważ pozwala bardzo precyzyjnie określić, które fragmenty pola wymagają interwencji. System RTK umożliwia wykonywanie bardzo dokładnych map aplikacyjnych wykorzystywanych podczas nawożenia i oprysków.

DJI Mavic 3 Multispectral oferuje również bardzo długi czas lotu wynoszący nawet 43 minuty, co pozwala podczas jednego nalotu mapować powierzchnie do około 2 km². Dzięki kompaktowej konstrukcji dron może być szybko transportowany i przygotowany do pracy praktycznie w każdych warunkach terenowych.

Dlaczego kamery multispektralne są przyszłością rolnictwa precyzyjnego?

Nowoczesne gospodarstwa rolne coraz częściej wykorzystują analizę danych do podejmowania decyzji dotyczących nawożenia, oprysków oraz zarządzania uprawami. Kamera multispektralna pozwala ograniczać koszty produkcji i jednocześnie zwiększać efektywność gospodarstwa. Dzięki analizie stanu roślin możliwe jest stosowanie nawozów i środków ochrony wyłącznie tam, gdzie są naprawdę potrzebne.

To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również bardziej ekologiczne zarządzanie gospodarstwem. Ograniczenie ilości nawozów i oprysków pozwala zmniejszyć wpływ rolnictwa na środowisko naturalne oraz poprawić jakość upraw.

DJI Mavic 3 Multispectral pokazuje, jak nowoczesna technologia może całkowicie zmienić sposób monitorowania pól uprawnych. Kamera multispektralna nie jest już dziś ciekawostką technologiczną, lecz jednym z najważniejszych narzędzi współczesnego rolnictwa precyzyjnego.

    Branża:

    Leśnictwo, Rolnictwo

    Dron DJI Mavic 3 Multispectral + DJI Care 1 rok

    DJI Mavic 3 Multispectral to zaawansowany dron przeznaczony do precyzyjnego rolnictwa i badań środowiskowych. Wyposażony w multispektralny system kamer, umożliwia szczegółową analizę upraw i zdrowia roślin, pomagając rolnikom i naukowcom podejmować lepsze decyzje. Dzięki technologii OcuSync 3.0 oferuje stabilną transmisję wideo na duże odległości, a zaawansowane systemy unikania przeszkód i wbudowany odbiornik ADS-B zapewniają bezpieczne i niezawodne loty. Kompaktowy, wydajny i wszechstronny, DJI Mavic 3 Multispectral to niezastąpione narzędzie dla profesjonalistów szukających innowacyjnych rozwiązań dronowych.

    20 399,00  brutto Dodaj do koszyka

DJI Mavic 3 Multispectral – 8 przełomowych funkcji, które zmieniają rolnictwo precyzyjne

DJI Mavic 3 Multispectral – 8 przełomowych funkcji, które zmieniają rolnictwo precyzyjne

Rolnicy na całym świecie coraz częściej wykorzystują drony DJI do planowania prac polowych, monitorowania kondycji upraw oraz wykrywania problemów jeszcze przed ich wpływem na wysokość plonów. Nowoczesne drony rolnicze stały się niezwykle ważnym narzędziem wspierającym zwiększanie wydajności gospodarstw i optymalizację kosztów produkcji.

Jednym z najbardziej przełomowych rozwiązań w tym segmencie jest DJI Mavic 3 Multispectral, czyli kompaktowy dron wyposażony w zaawansowane technologie multispektralne, systemy mapowania oraz funkcje wspierające rolnictwo precyzyjne.

W tym artykule dowiesz się:

  • jak działa 4-pasmowa kamera multispektralna DJI Mavic 3M,
  • do czego służą wskaźniki NDVI, GNDVI i NDRE,
  • jak sensor nasłonecznienia poprawia dokładność danych,
  • dlaczego kamera RGB 20 MP wspiera mapowanie i fotogrametrię,
  • jak RTK, APAS 5.0, DJI O3 i Terrain Follow zwiększają precyzję oraz bezpieczeństwo pracy.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze funkcje drona DJI Mavic 3M, które redefiniują możliwości nowoczesnych systemów monitoringu upraw.

Najmniejsza na świecie 4-pasmowa kamera multispektralna

Jedną z najważniejszych cech DJI Mavic 3M jest zintegrowana kamera multispektralna wykorzystująca cztery pasma: Green, Red, Red Edge oraz Near Infrared. Dzięki temu użytkownik może analizować kondycję roślin na podstawie zaawansowanych wskaźników wegetacji takich jak NDVI, GNDVI oraz NDRE.

Technologia multispektralna pozwala wykrywać niewidoczne gołym okiem problemy upraw, monitorować poziom chlorofilu, analizować aktywność fotosyntezy oraz określać zawartość azotu i wilgotności roślin. To ogromne wsparcie dla gospodarstw, które chcą zwiększyć efektywność nawożenia i ograniczyć straty plonów.

Dodatkowo operator może korzystać z podglądu wskaźników roślinności w czasie rzeczywistym dzięki funkcji wyświetlania obrazu multispektralnego obok standardowego widoku z kamery.

Sensor nasłonecznienia zapewniający dokładniejsze dane

Zmienne warunki pogodowe mogą wpływać na jakość analiz multispektralnych. Dlatego DJI Mavic 3 Multispectral został wyposażony w specjalny sensor światła słonecznego, który odpowiada za kalibrację i normalizację danych podczas lotu.

Czujnik mierzy poziom promieniowania słonecznego i pozwala uzyskać bardziej spójne wyniki analiz NDVI niezależnie od pory dnia czy sezonu. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dokładniejsze dane i mogą prowadzić bardziej wiarygodny monitoring upraw przez cały rok.

Zaawansowana kamera RGB do mapowania i fotogrametrii

Oprócz możliwości multispektralnych dron został wyposażony w wysokiej klasy kamerę RGB z dużą matrycą 4/3 CMOS o rozdzielczości 20 MP. Mechaniczna migawka oraz wykonywanie zdjęć w odstępach nawet co 0,7 sekundy sprawiają, że DJI Mavic 3M doskonale sprawdza się podczas szybkiego mapowania i tworzenia modeli fotogrametrycznych.

Długi czas lotu wynoszący nawet 43 minuty umożliwia mapowanie obszaru do 2 km² podczas jednego lotu, co znacząco zwiększa wydajność pracy w terenie.

Połączenie danych RGB i multispektralnych pozwala tworzyć cyfrowe modele gospodarstw oraz prowadzić szczegółową analizę zmian zachodzących na polach uprawnych.

Kompatybilność RTK dla precyzyjnych pomiarów

W przypadku mapowania i analizy multispektralnej niezwykle ważna jest dokładność danych. DJI Mavic 3M współpracuje z systemem RTK, który zapewnia pozycjonowanie z dokładnością do centymetrów.

Dzięki temu możliwe jest wykonywanie precyzyjnych pomiarów bez konieczności stosowania naziemnych punktów kontrolnych GCP. Tak wysoka dokładność wspiera planowanie prac rolniczych, tworzenie map aplikacyjnych, analizę terenu oraz optymalizację zbiorów.

Zaawansowane systemy bezpieczeństwa i stabilności lotu

DJI Mavic 3M wykorzystuje nowoczesne technologie bezpieczeństwa DJI, które minimalizują ryzyko kolizji i zwiększają stabilność lotu. Kluczowym rozwiązaniem jest system APAS 5.0, analizujący dane z wielu czujników wizyjnych oraz szerokokątnych sensorów odpowiedzialnych za wykrywanie przeszkód we wszystkich kierunkach.

Funkcja automatycznego omijania przeszkód pozwala bezpiecznie wykonywać loty autonomiczne nawet w trudnym otoczeniu. Dodatkowo inteligentny system Return To Home optymalizuje trasę powrotu drona do punktu startowego, zwiększając bezpieczeństwo oraz oszczędność energii.

Dron wyposażono również w system AirSense, który ostrzega operatora o obecności załogowych statków powietrznych wykorzystujących sygnał ADS-B.

Za stabilną transmisję obrazu odpowiada technologia DJI O3, zapewniająca niezawodne połączenie pomiędzy operatorem a dronem.

Kompaktowa konstrukcja i szybkie przygotowanie do lotu

Choć DJI Mavic 3M oferuje profesjonalne możliwości pomiarowe, pozostaje niezwykle kompaktowym i mobilnym urządzeniem. Składana konstrukcja sprawia, że dron bez problemu mieści się w plecaku transportowym i może zostać przygotowany do lotu w zaledwie kilka chwil.

To idealne rozwiązanie dla użytkowników pracujących w wielu lokalizacjach oraz wykonujących szybkie inspekcje terenowe. DJI Mavic 3 Multispectral łączy wygodę transportu z wydajnością profesjonalnego systemu multispektralnego.

Integracja z DJI SmartFarm i DJI Terra

DJI Mavic 3 Multispectral jest w pełni kompatybilny z aplikacjami DJI SmartFarm oraz DJI Terra. Dzięki temu użytkownicy mogą łatwo planować misje, analizować dane, zarządzać polami uprawnymi oraz tworzyć szczegółowe mapy i modele 3D.

System SmartFarm wspiera również współpracę zespołów, zarządzanie flotą dronów oraz integrację danych z opryskami i rozsiewaniem nawozów.

Inteligentny Terrain Follow i wsparcie dla nierównego terenu

Nie wszystkie gospodarstwa znajdują się na płaskim terenie, dlatego DJI Mavic 3M został wyposażony w funkcję Terrain Follow. System automatycznie dopasowuje wysokość lotu do ukształtowania terenu, utrzymując stałą odległość od powierzchni ziemi.

Pozwala to zachować wysoką jakość danych pomiarowych nawet podczas lotów nad pagórkowatym lub nierównym terenem. W sytuacji braku wcześniejszych danych wysokościowych dron wykorzystuje czujniki wykrywania przeszkód do automatycznej regulacji wysokości lotu.

Cloud API i rozbudowa ekosystemu DJI

DJI Mavic 3M wspiera również integrację z zewnętrznym oprogramowaniem dzięki kompatybilności z Cloud API, Mobile SDK oraz Payload SDK. Programiści mogą tworzyć własne aplikacje i systemy współpracujące z dronem, wykorzystując dostęp do obrazu, danych pomiarowych oraz funkcji platformy.

To rozwiązanie otwiera ogromne możliwości dla firm zajmujących się rolnictwem precyzyjnym, geodezją oraz analizą danych przestrzennych.

DJI Mavic 3M redefiniuje drony multispektralne

DJI Mavic 3 Multispectral to nowoczesny dron rolniczy, który łączy kompaktową konstrukcję z zaawansowanymi możliwościami analizy multispektralnej, mapowania oraz monitorowania upraw. Zaawansowane sensory, wysoka dokładność pomiarów, inteligentne funkcje bezpieczeństwa oraz integracja z ekosystemem DJI sprawiają, że jest to jedno z najbardziej wszechstronnych narzędzi dla nowoczesnego rolnictwa precyzyjnego i profesjonalnych zastosowań pomiarowych.

    Branża:

    Leśnictwo, Rolnictwo

    Dron DJI Mavic 3 Multispectral + DJI Care 1 rok

    DJI Mavic 3 Multispectral to zaawansowany dron przeznaczony do precyzyjnego rolnictwa i badań środowiskowych. Wyposażony w multispektralny system kamer, umożliwia szczegółową analizę upraw i zdrowia roślin, pomagając rolnikom i naukowcom podejmować lepsze decyzje. Dzięki technologii OcuSync 3.0 oferuje stabilną transmisję wideo na duże odległości, a zaawansowane systemy unikania przeszkód i wbudowany odbiornik ADS-B zapewniają bezpieczne i niezawodne loty. Kompaktowy, wydajny i wszechstronny, DJI Mavic 3 Multispectral to niezastąpione narzędzie dla profesjonalistów szukających innowacyjnych rozwiązań dronowych.

    20 399,00  brutto Dodaj do koszyka

DJI FlyCart 200 – dron transportowy nowej generacji do logistyki ciężkich ładunków

DJI FlyCart 200 – dron transportowy nowej generacji do logistyki ciężkich ładunków

DJI FlyCart 200 to zaawansowany dron transportowy klasy heavy-lift, zaprojektowany z myślą o profesjonalnych zastosowaniach logistycznych, przemysłowych i ratowniczych. W odróżnieniu od klasycznych dronów, które skupiają się na rejestrowaniu obrazu, ten model został stworzony jako narzędzie do realnego transportu ciężkich ładunków w trudnym terenie.

Jego największą przewagą jest udźwig do 200 kg w trybie pojedynczego drona, a w konfiguracji wielodronowej możliwość transportu nawet do 600 kg. To sprawia, że DJI FlyCart 200 może stać się realną alternatywą dla tradycyjnych metod transportu w miejscach, gdzie wykorzystanie pojazdów terenowych lub śmigłowców jest kosztowne, trudne albo niemożliwe.

W tym artykule dowiesz się:

  • czym jest DJI FlyCart 200 i do czego służy,
  • jakie są jego kluczowe możliwości transportowe,
  • jak działa system wielodronowy i tryby dostawy ładunku,
  • gdzie DJI FlyCart 200 znajduje zastosowanie w praktyce,
  • dlaczego ten model może redefiniować logistykę powietrzną.

Czym jest DJI FlyCart 200 i dlaczego wzbudza tak duże zainteresowanie?

DJI FlyCart 200 to profesjonalny dron transportowy przeznaczony do realizacji zadań, które do tej pory wymagały angażowania ciężkiego sprzętu, pojazdów terenowych lub transportu śmigłowcowego. Jego konstrukcja została opracowana z myślą o przewożeniu dużych ładunków w miejscach, gdzie tradycyjna logistyka jest ograniczona przez ukształtowanie terenu, brak dróg dojazdowych albo trudne warunki środowiskowe.

Najważniejszą cechą DJI FlyCart 200 jest udźwig do 200 kg w trybie pojedynczego drona. Taka wartość sprawia, że urządzenie może być wykorzystywane nie tylko do transportu niewielkich paczek czy zaopatrzenia, ale także do przewozu narzędzi, materiałów budowlanych, elementów infrastruktury oraz wyposażenia dla ekip pracujących w terenie.

Jeszcze większe możliwości pojawiają się w konfiguracji wielodronowej. Dzięki współpracy kilku jednostek DJI FlyCart 200 może transportować nawet do 600 kg, działając jako zsynchronizowana platforma logistyczna. To rozwiązanie szczególnie istotne dla firm, które potrzebują skalowalnego systemu transportowego do pracy w górach, lasach, na placach budowy, przy inwestycjach energetycznych lub podczas działań kryzysowych.

Wydajność i praca w trudnych warunkach terenowych

Jednym z kluczowych aspektów, który wyróżnia DJI FlyCart 200, jest jego zdolność do pracy w środowiskach, gdzie tradycyjna logistyka zawodzi. Dron został zaprojektowany tak, aby utrzymywać wysoką wydajność nawet na dużych wysokościach, gdzie większość platform UAV znacząco traci swoje możliwości transportowe.

W praktyce oznacza to, że DJI FlyCart 200 może realizować operacje w górach, na terenach leśnych, w trudno dostępnych dolinach oraz w obszarach o ograniczonej infrastrukturze drogowej. Stabilność lotu i utrzymanie ładunku pod pełną kontrolą sprawiają, że jest to rozwiązanie szczególnie przydatne dla branży budowlanej, energetycznej, górniczej oraz ratowniczej.

Duże znaczenie ma również możliwość szybkiego dostarczenia ładunku bez konieczności przygotowywania drogi dojazdowej. W wielu scenariuszach DJI FlyCart 200 pozwala skrócić czas realizacji zadania, ograniczyć liczbę osób zaangażowanych w transport oraz zmniejszyć wpływ prac logistycznych na środowisko naturalne.

System transportu ładunków – elastyczność w praktyce

DJI FlyCart 200 wyróżnia się także pod względem sposobu transportu. Producent zastosował dwa komplementarne tryby dostawy, które pozwalają dopasować sposób pracy do konkretnego zadania, rodzaju ładunku oraz warunków terenowych.

Pierwszym rozwiązaniem jest pojemna, wodoodporna skrzynia transportowa, przeznaczona do bezpiecznego przewożenia narzędzi, materiałów, części zamiennych, wyposażenia technicznego lub zaopatrzenia. Taki sposób transportu sprawdza się wtedy, gdy ładunek wymaga stabilnej ochrony przed warunkami atmosferycznymi i może zostać dostarczony do punktu odbioru bez konieczności precyzyjnego opuszczania go na linie.

Drugim rozwiązaniem jest system wciągarki z liną o długości około 30 metrów, który pozwala opuszczać ładunek w miejsca całkowicie niedostępne dla drona podczas lądowania. To szczególnie ważne w przypadku gęstego lasu, stromych zboczy, obszarów zabudowanych, placów budowy lub terenów, gdzie nie ma bezpiecznego miejsca do przyziemienia. Całość wspierana jest przez inteligentne algorytmy stabilizacji, które ograniczają wychylenia ładunku i zwiększają bezpieczeństwo całej operacji.

Konstrukcja i odporność na warunki pracy

DJI FlyCart 200 został zaprojektowany jako sprzęt przemysłowy, co widać zarówno w jego budowie, jak i w założeniach operacyjnych. Konstrukcja oparta na wielowirnikowym układzie zapewnia wysoką redundancję i stabilność nawet w przypadku awarii pojedynczych komponentów. Ma to kluczowe znaczenie przy transporcie ciężkich ładunków, gdzie bezpieczeństwo lotu i przewidywalność zachowania platformy są priorytetem.

Dodatkowo dron spełnia normę IP56, co oznacza odporność na deszcz, kurz i trudne warunki środowiskowe. Dzięki temu DJI FlyCart 200 może pracować w terenie bez konieczności przerywania misji z powodu lekkich opadów, pyłu lub wymagającego otoczenia. To bardzo ważne w zastosowaniach profesjonalnych, gdzie liczy się ciągłość działania i możliwość realizacji zadań zgodnie z harmonogramem.

Przemysłowa konstrukcja sprawia, że DJI FlyCart 200 może być wykorzystywany w środowiskach budowlanych, leśnych, energetycznych oraz infrastrukturalnych. To nie jest dron rekreacyjny, lecz specjalistyczna platforma transportowa przygotowana do intensywnej eksploatacji.

Bezpieczeństwo i systemy detekcji przeszkód

Transport ciężkich ładunków wymaga zaawansowanych systemów bezpieczeństwa i DJI FlyCart 200 nie pozostawia tu miejsca na przypadek. Platforma została wyposażona w 11 czujników odpowiadających za pełną świadomość otoczenia, co pozwala lepiej kontrolować lot w złożonym terenie i ograniczać ryzyko kolizji.

Zastosowanie technologii takich jak LiDAR, radar milimetrowy oraz systemy wizyjne 360° umożliwia wykrywanie przeszkód nawet w trudnym środowisku, takim jak linie energetyczne, pojedyncze drzewa, konary, elementy infrastruktury czy przeszkody terenowe. Ma to szczególne znaczenie podczas pracy w pobliżu zabudowań, w lasach, na placach budowy i w miejscach, gdzie pilot nie zawsze ma pełną widoczność na trasę lotu.

Dodatkową warstwę ochrony stanowi system spadochronowy, który w sytuacji awaryjnej kontroluje opadanie drona i minimalizuje ryzyko uszkodzeń. Przy platformie transportującej ładunki o tak dużej masie jest to jeden z najważniejszych elementów całego systemu bezpieczeństwa.

Komunikacja i zarządzanie flotą dronów

DJI FlyCart 200 wykorzystuje system transmisji O4 Enterprise, który umożliwia stabilną komunikację na dystansie do 40 km. Taki zasięg znacząco zwiększa możliwości operacyjne i pozwala planować bardziej złożone misje logistyczne na dużych obszarach.

Co istotne, platforma wspiera zarządzanie wieloma dronami przez jednego operatora, co przekłada się na większą efektywność pracy oraz ograniczenie kosztów operacyjnych. Możliwość koordynacji kilku jednostek ma szczególne znaczenie w projektach, w których konieczny jest transport dużych ładunków lub obsługa wielu punktów dostaw w krótkim czasie.

System komunikacji pozwala również na przekazywanie kontroli między punktami operacyjnymi, co zwiększa zasięg praktycznego działania. Dzięki temu DJI FlyCart 200 może być wykorzystywany w dłuższych korytarzach logistycznych, gdzie jeden pilot lub jedna stacja kontrolna nie zawsze wystarczają do obsługi całej trasy.

Zastosowanie DJI FlyCart 200 w praktyce

DJI FlyCart 200 znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie klasyczna logistyka jest utrudniona, kosztowna lub nieopłacalna. W praktyce oznacza to wykorzystanie w takich obszarach jak transport materiałów budowlanych, obsługa infrastruktury energetycznej, dostawy do odległych lokalizacji, prace w terenie górskim oraz działania ratunkowe i humanitarne.

Dron pozwala znacząco skrócić czas realizacji projektów, ograniczyć koszty oraz zminimalizować wpływ transportu na środowisko. W wielu przypadkach eliminuje konieczność budowy dróg dojazdowych lub użycia ciężkiego sprzętu, co czyni go rozwiązaniem nie tylko efektywnym, ale również bardziej ekologicznym.

W branży budowlanej DJI FlyCart 200 może dostarczać materiały na trudno dostępne odcinki inwestycji. W energetyce może wspierać transport narzędzi i części do ekip serwisujących linie przesyłowe. W ratownictwie może dostarczać żywność, wodę, sprzęt medyczny lub wyposażenie do miejsc odciętych od tradycyjnej komunikacji.

DJI FlyCart 200 jako przyszłość logistyki powietrznej

DJI FlyCart 200 doskonale wpisuje się w rozwijający się trend tzw. low-altitude economy, czyli gospodarki opartej na wykorzystaniu przestrzeni powietrznej na niskich wysokościach. To kierunek, który w najbliższych latach może mieć duże znaczenie dla automatyzacji transportu, logistyki przemysłowej i obsługi terenów trudno dostępnych.

Dzięki integracji z systemami takimi jak DJI FlightHub 2, użytkownik zyskuje większą kontrolę nad planowaniem i realizacją misji. Możliwe jest zarządzanie trasami, monitorowanie operacji, analizowanie przebiegu lotów oraz koordynacja pracy zespołu. To sprawia, że DJI FlyCart 200 nie jest tylko pojedynczym dronem, ale elementem większego ekosystemu logistycznego, który może być skalowany wraz z potrzebami firmy.

W praktyce oznacza to, że jedna platforma może obsługiwać różne scenariusze: od prostych dostaw zaopatrzenia, przez transport ciężkich materiałów, aż po działania specjalistyczne wymagające koordynacji kilku dronów. Takie podejście otwiera zupełnie nowe możliwości dla firm działających w trudnym terenie.

Podsumowanie – czy DJI FlyCart 200 to przełom?

DJI FlyCart 200 to bez wątpienia jeden z najbardziej zaawansowanych dronów transportowych dostępnych na rynku. Łączy ogromny udźwig, inteligentne systemy zarządzania, wysoką niezawodność oraz możliwość pracy w konfiguracji wielodronowej, tworząc rozwiązanie, które realnie zmienia sposób myślenia o logistyce.

To sprzęt stworzony dla profesjonalistów, którzy potrzebują wydajnego, bezpiecznego i skalowalnego narzędzia do transportu w trudnym terenie. W wielu scenariuszach DJI FlyCart 200 nie tylko uzupełnia tradycyjne metody transportu, ale zaczyna je skutecznie zastępować.

Na dzień pisania artykułu nieznana jest cena ani dostępność DJI FlyCart 200 na terenie Unii Europejskiej.

DJI Lito X1 vs DJI Lito 1 – którego drona wybrać?

DJI Lito X1 vs DJI Lito 1 – którego drona DJI wybrać?

DJI Lito X1 i DJI Lito 1 to lekkie drony z kamerą zaprojektowane z myślą o początkujących użytkownikach, twórcach internetowych oraz osobach, które chcą szybko i bez skomplikowanej obsługi nagrywać ujęcia z powietrza. Oba modele należą do kategorii dronów o masie poniżej 250 g przy zastosowaniu standardowych akumulatorów, dzięki czemu są wygodne w transporcie i atrakcyjne pod kątem przepisów. Różnią się jednak kamerą, systemem bezpieczeństwa, pamięcią wewnętrzną oraz możliwościami lotu.

DJI Lito 1 to podstawowy model serii, który dobrze sprawdzi się jako pierwszy dron do nagrywania filmów, zdjęć i materiałów do social media. DJI Lito X1 jest bardziej zaawansowaną wersją, wyposażoną w większy sensor 1/1.3 cala, profil kolorów D-Log M, 42 GB pamięci wewnętrznej oraz przedni LiDAR wspierający dokładniejsze wykrywanie przeszkód. Jeśli zastanawiasz się, który model wybrać, poniższe porównanie pokazuje najważniejsze różnice w praktycznym ujęciu.

DJI Lito X1 vs DJI Lito 1 – najważniejsze różnice w skrócie

  • DJI Lito 1 to prostszy i tańszy dron dla początkujących, natomiast DJI Lito X1 oferuje lepszą kamerę, LiDAR i większe możliwości edycji materiału.
  • Oba modele ważą około 249 g przy standardowej baterii, co ułatwia ich codzienne użytkowanie i transport.
  • DJI Lito X1 ma sensor 1/1.3 cala, a DJI Lito 1 sensor 1/2 cala.
  • Oba drony wykonują zdjęcia 48 MP i nagrywają wideo 4K/60 fps, ale Lito X1 obsługuje także 4K/60 fps HDR.
  • DJI Lito X1 obsługuje profil D-Log M, dlatego lepiej nadaje się do późniejszej obróbki kolorystycznej.
  • DJI Lito X1 ma 42 GB pamięci wewnętrznej, natomiast Lito 1 wymaga korzystania z karty microSD.
  • Oba modele oferują ActiveTrack, QuickShots, MasterShots, Hyperlapse i Panorama.
  • Standardowy czas lotu obu modeli wynosi do 36 minut, a wybrane wersje Lito X1 z akumulatorem Plus mogą osiągnąć do 52 minut.
  • Oba drony korzystają z transmisji DJI O4 i są kompatybilne z kontrolerami DJI RC 2 oraz DJI RC-N3.

Czym jest seria DJI Lito?

Seria DJI Lito została stworzona jako prosta, lekka i wygodna linia dronów z kamerą dla osób, które chcą rozpocząć nagrywanie z powietrza bez konieczności sięgania po bardziej zaawansowane konstrukcje. To propozycja dla użytkowników, którzy oczekują intuicyjnej obsługi, dobrej jakości obrazu, automatycznych trybów nagrywania i kompaktowej formy, którą łatwo zabrać w podróż, na spacer, wyjazd firmowy czy plener zdjęciowy.

W praktyce DJI Lito 1 i DJI Lito X1 można traktować jako drony typu „latająca kamera”. Ich zadaniem jest szybkie tworzenie atrakcyjnych ujęć z powietrza, krótkich filmów do social media, zdjęć krajobrazowych, dynamicznych ujęć podróżniczych oraz materiałów promocyjnych. DJI uprościło obsługę tej serii tak, aby użytkownik mógł skupić się przede wszystkim na nagrywaniu, a nie na skomplikowanej konfiguracji sprzętu.

Oba modele oferują nagrywanie w 4K, dookólne wykrywanie przeszkód i inteligentne tryby lotu. Różnica polega na tym, że DJI Lito X1 jest skierowany do osób, które chcą uzyskać wyższą jakość obrazu, większą kontrolę nad materiałem i lepsze wsparcie systemów bezpieczeństwa. DJI Lito 1 pozostaje natomiast bardziej przystępnym modelem wejściowym dla użytkowników, którzy potrzebują lekkiego i prostego drona do codziennych nagrań.

DJI Lito X1 vs DJI Lito 1 – porównanie kluczowych parametrów

Najważniejsze różnice między DJI Lito X1 a DJI Lito 1 dotyczą kamery, pamięci wewnętrznej, systemu wykrywania przeszkód oraz kompatybilności z akumulatorami. Oba modele mają podobną konstrukcję i zbliżone osiągi lotu, ale Lito X1 oferuje wyraźnie większe możliwości dla osób, które chcą uzyskać bardziej zaawansowany obraz i większą elastyczność podczas nagrywania.

DJI Lito X1 vs DJI Lito 1 – najważniejsze parametry

Cecha DJI Lito X1 DJI Lito 1
Masa startowa Standardowa masa startowa: ok. 249 g
Maks. masa startowa: ok. 340 g*
Standardowa masa startowa: ok. 249 g
Maks. masa startowa: ok. 340 g
Wymiary Złożony: 144 × 94 × 62 mm
Rozłożony: 183 × 251 × 79 mm
Złożony: 149 × 94 × 62 mm
Rozłożony: 183 × 251 × 79 mm
Maks. czas lotu 36 minut ze standardowym akumulatorem
Do 52 minut z Intelligent Flight Battery Plus
36 minut ze standardowym akumulatorem
Brak obsługi akumulatora Plus w UK i UE
Kamera 1/1.3 cala, 48 MP 1/2 cala, 48 MP
Wideo 4K/60 fps HDR
4K/100 fps
2.7K pionowe
4K/60 fps
4K/100 fps
2.7K pionowe
D-Log M Tak Nie
Pamięć wewnętrzna 42 GB Brak
Śledzenie ActiveTrack ActiveTrack
Wykrywanie przeszkód Dookólne + przedni LiDAR Dookólne
Transmisja DJI O4 DJI O4
Zasięg transmisji 15 km (IC)
8 km (CE)
15 km (IC)
8 km (CE)
Kompatybilne kontrolery DJI RC 2
DJI RC-N3
DJI RC 2
DJI RC-N3

Konstrukcja i mobilność DJI Lito X1 oraz DJI Lito 1

Pod względem konstrukcji oba drony są bardzo zbliżone. DJI Lito X1 i DJI Lito 1 mają składane ramiona, kompaktowe wymiary i niską masę, dzięki czemu łatwo zmieścić je w torbie fotograficznej, plecaku podróżnym lub zestawie do pracy w terenie. To ważna cecha dla osób, które często nagrywają poza domem i potrzebują sprzętu gotowego do szybkiego użycia.

Standardowa masa startowa obu modeli wynosi około 249 g. W praktyce oznacza to, że seria DJI Lito wpisuje się w segment lekkich dronów konsumenckich, które są szczególnie popularne wśród początkujących operatorów i twórców internetowych. Masa może jednak wzrosnąć po zastosowaniu dodatkowych akcesoriów, takich jak osłony śmigieł, filtr ND, karta microSD czy akumulator Plus.

W przypadku DJI Lito 1 standardowa masa startowa obejmuje inteligentny akumulator. Maksymalna masa startowa obejmuje natomiast osłony śmigieł, akumulator i kartę microSD. DJI Lito X1 w maksymalnej konfiguracji uwzględnia dodatkowo filtr ND.

Porównanie konstrukcji DJI Lito X1 i DJI Lito 1

Cecha DJI Lito X1 DJI Lito 1
Waga Standardowa masa startowa: ok. 249 g
Maks. masa startowa: ok. 340 g
Standardowa masa startowa: ok. 249 g
Maks. masa startowa: ok. 340 g
Wymiary Złożony: 144 × 94 × 62 mm
Rozłożony: 183 × 251 × 79 mm
Złożony: 149 × 94 × 62 mm
Rozłożony: 183 × 251 × 79 mm

Kamera DJI Lito X1 vs DJI Lito 1 – najważniejsza różnica między modelami

Kamera jest jednym z kluczowych elementów przy wyborze drona, dlatego właśnie tutaj różnice między DJI Lito X1 a DJI Lito 1 są najbardziej istotne. Oba modele wykonują zdjęcia 48 MP i 12 MP oraz nagrywają wideo 4K, ale Lito X1 oferuje większy sensor, jaśniejszy obiektyw, lepszą pracę w słabym świetle i profil D-Log M.

DJI Lito X1 wykorzystuje sensor 1/1.3 cala, podczas gdy DJI Lito 1 ma sensor 1/2 cala. Większa matryca w praktyce oznacza lepszą jakość obrazu, większą szczegółowość i niższy poziom szumów, zwłaszcza podczas nagrywania o wschodzie słońca, wieczorem lub w miejscach o trudniejszym oświetleniu. Dodatkowo Lito X1 ma szersze pole widzenia 82,1°, przysłonę f/1.7 oraz minimalną odległość ostrzenia od 1 m.

W przypadku filmowania DJI Lito X1 ma przewagę dzięki nagrywaniu 4K/60 fps HDR oraz obsłudze profilu D-Log M. To ważne dla użytkowników, którzy chcą później obrabiać materiał, dopasowywać kolorystykę i tworzyć bardziej profesjonalnie wyglądające filmy. DJI Lito 1 nadal oferuje bardzo dobre możliwości dla początkujących, w tym 4K/60 fps, 4K/100 fps slow motion i pionowe wideo 2.7K, ale jest mniej elastyczny w postprodukcji.

Dużą praktyczną różnicą jest także pamięć wewnętrzna. DJI Lito X1 ma 42 GB pamięci pokładowej, co pozwala nagrywać nawet wtedy, gdy użytkownik zapomni karty microSD. DJI Lito 1 nie ma pamięci wewnętrznej, dlatego karta pamięci jest w jego przypadku niezbędnym elementem zestawu.

Specyfikacja kamery DJI Lito X1 i DJI Lito 1

Cecha DJI Lito X1 DJI Lito 1
Sensor obrazu 1/1.3 cala CMOS
48 MP efektywnych pikseli
1/2 cala CMOS
48 MP efektywnych pikseli
Obiektyw FOV: 82,1°
Odpowiednik formatu: 24 mm
Przysłona: f/1.7
Ostrość: od 1 m do ∞
FOV: 79°
Odpowiednik formatu: 26,2 mm
Przysłona: f/1.8
Ostrość: od 4 m do ∞
Zakres ISO Wideo
Normal: 100–12800
D-Log M: 100–3200
Slow Motion: 100–6400
D-Log M Slow Motion: 100–3200
Zdjęcia: 100–6400 (12 MP), 100–3200 (48 MP)
Wideo
Normal: 100–12800
Slow Motion: 100–12800
Zdjęcia: 100–12800 (12 MP), 100–3200 (48 MP)
Czas migawki 12 MP: 1/10000–2 s
48 MP: 1/16000–2 s
12 MP: 1/8000–2 s
48 MP: 1/8000–2 s
Maks. rozmiar zdjęcia 8064 × 6048 8000 × 6000
Tryby fotografii Pojedyncze zdjęcie: 12 MP i 48 MP
Zdjęcia seryjne: 12 MP, 3/5 klatek
AEB: 12 MP, 3/5 klatek, krok 2/3 EV
Interwał: 2/3/5/7/10/15/20/30/60 s
Pojedyncze zdjęcie: 12 MP i 48 MP
Zdjęcia seryjne: 12 MP, 3/5 klatek
AEB: 12 MP, 3/5 klatek, krok 2/3 EV
Interwał: 2/3/5/7/10/15/20/30/60 s
Format zdjęć JPEG/DNG (RAW) JPEG/DNG (RAW)
Rozdzielczość wideo H.265
4K: 3840 × 2160 @ 24/25/30/48/50/60/100 fps
FHD: 1920 × 1080 @ 24/25/30/48/50/60/100/200 fps
2.7K pionowe: 1512 × 2688 @ 24/25/30/48/50/60 fpsH.264
FHD: 1920 × 1080 @ 24/25/30/48/50/60 fps
2.7K pionowe: 1512 × 2688 @ 24/25/30/48/50/60 fps
H.265
4K: 3840 × 2160 @ 24/25/30/48/50/60/100 fps
FHD: 1920 × 1080 @ 24/25/30/48/50/60/100 fps
2.7K pionowe: 1512 × 2688 @ 24/25/30/48/50/60 fpsH.264
FHD: 1920 × 1080 @ 24/25/30/48/50/60 fps
2.7K pionowe: 1512 × 2688 @ 24/25/30/48/50/60 fps
Format wideo MP4 (H.264/H.265) MP4 (H.264/H.265)
Maks. bitrate wideo 130 Mbps 130 Mbps
System plików exFAT exFAT
Tryb kolorów Normal: 8-bit 4:2:0 (H.264), 10-bit 4:2:0 (H.265)
D-Log M: 10-bit 4:2:0 (H.265)
Normal: 8-bit 4:2:0 (H.264), 10-bit 4:2:0 (H.265)
Zoom cyfrowy Wideo: 4K 1–3x, FHD 1–4x, 2.7K pionowe 1–3x
Zdjęcia: 12 MP 1–3x, 48 MP 1–3x
Wideo: 4K 1–3x, FHD 1–4x, 2.7K pionowe 1–3x
Zdjęcia: 12 MP 1–3x, 48 MP 1–3x
Pamięć wewnętrzna 42 GB Brak
Rekomendowane karty microSD Do 1 TB Do 1 TB

Osiągi lotu i inteligentne funkcje DJI Lito

DJI Lito X1 i DJI Lito 1 zostały zaprojektowane tak, aby latanie było możliwie proste nawet dla osób, które wcześniej nie korzystały z drona. Oba modele oferują podobną dynamikę lotu, taką samą maksymalną prędkość poziomą i zestaw funkcji automatycznych, które ułatwiają tworzenie efektownych nagrań.

Jedną z najważniejszych funkcji jest ActiveTrack, czyli automatyczne śledzenie wybranego obiektu. System pozwala utrzymać kamerę na wskazanym celu i rejestrować płynne ujęcia podczas ruchu. To szczególnie przydatne przy nagrywaniu spacerów, jazdy rowerem, samochodów, sportu, aktywności outdoorowych czy materiałów lifestyle.

Oba drony obsługują również QuickShots, MasterShots, Hyperlapse i Panorama. Dzięki temu użytkownik może automatycznie tworzyć dynamiczne ujęcia, które normalnie wymagałyby większego doświadczenia w pilotażu. Właśnie dlatego seria DJI Lito dobrze sprawdza się jako pierwszy dron do filmowania, a jednocześnie oferuje funkcje przydatne także bardziej świadomym twórcom.

Standardowy maksymalny czas lotu obu modeli wynosi do 36 minut, natomiast typowy czas lotu to około 23 minuty. W przypadku wybranej wersji DJI Lito X1 Fly More Combo Plus możliwe jest zastosowanie akumulatora Intelligent Flight Battery Plus, który wydłuża maksymalny czas lotu do 52 minut. To istotna przewaga dla osób, które planują dłuższe ujęcia, pracę w terenie lub nagrywanie bez częstej wymiany baterii.

Prędkość i zwrotność DJI Lito X1 oraz DJI Lito 1

Cecha DJI Lito X1 i DJI Lito 1
Maks. prędkość wznoszenia 7 m/s (tryb Sport)
5 m/s (tryb Normal)
3 m/s (tryb Cine)
Maks. prędkość opadania 7 m/s (tryb Sport)
5 m/s (tryb Normal)
3 m/s (tryb Cine)
Maks. prędkość pozioma 18 m/s (tryb Sport)
12 m/s (tryb Normal)
12 m/s podczas śledzenia

Odporność na warunki i praca w terenie

Jak na lekkie drony konsumenckie, DJI Lito X1 i DJI Lito 1 oferują solidną odporność na wiatr. Oba modele mogą pracować przy wietrze do 10,7 m/s, co odpowiada poziomowi 5. W praktyce oznacza to, że poradzą sobie w wielu typowych warunkach plenerowych, choć nadal należy unikać lotów przy silnym wietrze, deszczu i trudnej pogodzie.

Różnica pojawia się przy temperaturze pracy. DJI Lito X1 może działać od -10°C do 40°C, dlatego lepiej sprawdzi się podczas nagrań zimą lub w chłodniejszych warunkach. DJI Lito 1 pracuje w zakresie od 5°C do 40°C, więc jest bardziej ograniczony przy niskich temperaturach. Żaden z modeli nie posiada klasy IP, dlatego nie są to drony przeznaczone do lotów w deszczu.

Odporność DJI Lito X1 i DJI Lito 1

Cecha DJI Lito X1 DJI Lito 1
Temperatura pracy Od -10°C do 40°C Od 5°C do 40°C
Odporność na wiatr 10,7 m/s 10,7 m/s
Klasa IP Nie Nie

Sterowanie i transmisja DJI O4

Zarówno DJI Lito X1, jak i DJI Lito 1 są kompatybilne z kontrolerami DJI RC-N3 oraz DJI RC 2. DJI RC-N3 wymaga podłączenia smartfona, natomiast DJI RC 2 ma wbudowany ekran, co zwiększa wygodę pracy i skraca czas przygotowania do lotu. Dla osób, które często latają w terenie, kontroler z ekranem może być bardziej praktycznym wyborem.

Oba modele korzystają z systemu transmisji DJI O4, który zapewnia podgląd na żywo do 1080p/60 fps oraz maksymalny zasięg transmisji do 15 km w standardzie IC i do 8 km w standardzie CE. W warunkach europejskich kluczowe znaczenie ma zasięg CE, ale w praktyce najważniejsza jest stabilność połączenia, jakość podglądu i odporność na zakłócenia.

Transmisja DJI Lito X1 i DJI Lito 1

Cecha DJI Lito X1 i DJI Lito 1
System transmisji wideo DJI O4
Jakość podglądu na żywo Do 1080p/60 fps z kontrolerem
Częstotliwość pracy 2.4000–2.4835 GHz
5.1700–5.2500 GHz
5.7250–5.8500 GHz
Maks. zasięg transmisji IC: 15 km
CE: 8 km
SRRC: 8 km
MIC: 8 km
Maks. prędkość pobierania O4: 10 MB/s
Wi-Fi 6: do 50 MB/s
Najniższe opóźnienie Ok. 120 ms z kontrolerem
Antena 2 anteny (1T2R)

Bezpieczeństwo lotu – LiDAR daje przewagę DJI Lito X1

Bezpieczeństwo lotu jest jednym z najważniejszych elementów w dronie dla początkujących. DJI Lito X1 i DJI Lito 1 posiadają dookólny system wykrywania przeszkód, który pomaga ograniczyć ryzyko kolizji i ułatwia latanie w bardziej wymagającym otoczeniu. To szczególnie ważne dla osób, które dopiero uczą się planowania ujęć, manewrowania i oceny odległości od przeszkód.

Największą przewagą modelu DJI Lito X1 jest dodatkowy przedni LiDAR. System ten wspiera precyzyjniejsze wykrywanie przeszkód przed dronem i zwiększa pewność lotu w bardziej złożonych scenariuszach. Ma to znaczenie podczas nagrywania w pobliżu drzew, budynków, ścieżek, przeszkód terenowych lub w sytuacjach, w których dron porusza się za śledzonym obiektem.

Oba modele oferują także funkcję szybkiego startu oraz Return to Home. DJI Lito 1 może wrócić po pierwotnej trasie lotu w końcowym etapie powrotu, natomiast DJI Lito X1 wykorzystuje pozycjonowanie wizyjne do zapamiętywania trasy w dobrze oświetlonym środowisku, co pozwala wracać do punktu startu nawet bez sygnału satelitarnego.

Systemy bezpieczeństwa DJI Lito X1 i DJI Lito 1

Cecha DJI Lito X1 DJI Lito 1
Typ czujników Dookólny monokularny system wizyjny, przedni LiDAR i dolny czujnik podczerwieni Dookólny monokularny system wizyjny i dolny czujnik podczerwieni
Przód Pomiar: 0,5–10 m
Detekcja: 0,5–20 m
Efektywna prędkość wykrywania: ≤ 12 m/s
Detekcja: 0,5–20 m
Efektywna prędkość wykrywania: ≤ 12 m/s
Tył Detekcja: 0,5–15 m
Efektywna prędkość wykrywania: ≤ 8 m/s
Detekcja: 0,5–15 m
Efektywna prędkość wykrywania: ≤ 8 m/s
Boki Detekcja: 0,5–15 m
Efektywna prędkość wykrywania: ≤ 8 m/s
Detekcja: 0,5–15 m
Efektywna prędkość wykrywania: ≤ 8 m/s
Góra Detekcja: 0,5–15 m
Efektywna prędkość wykrywania: ≤ 5 m/s
Detekcja: 0,5–15 m
Efektywna prędkość wykrywania: ≤ 5 m/s
Dół Detekcja: 0,5–15 m
Efektywna prędkość wykrywania: ≤ 5 m/s
Detekcja: 0,5–15 m
Efektywna prędkość wykrywania: ≤ 5 m/s
Przedni LiDAR / czujnik 3D Zakres pomiaru: 0,5–36 m
FOV: góra/dół 80°, lewo/prawo 60°
Brak
Dolny czujnik podczerwieni Zakres pomiaru: 0,3–8 m Zakres pomiaru: 0,3–8 m

Dla kogo jest DJI Lito 1, a dla kogo DJI Lito X1?

DJI Lito 1 będzie dobrym wyborem dla osób, które kupują pierwszego drona i potrzebują lekkiego, prostego oraz wygodnego sprzętu do podstawowego filmowania z powietrza. To model dla użytkowników, którzy chcą nagrywać podróże, rodzinne wyjazdy, krótkie filmy do social media, ujęcia krajobrazowe i materiały promocyjne bez konieczności zaawansowanej obróbki.

DJI Lito X1 lepiej sprawdzi się u twórców, którzy oczekują wyższej jakości obrazu i większej kontroli nad nagraniem. Większy sensor, D-Log M, pamięć wewnętrzna i LiDAR sprawiają, że jest to bardziej uniwersalny wybór dla osób regularnie publikujących filmy, prowadzących profile społecznościowe, tworzących materiały marketingowe lub wykonujących proste komercyjne ujęcia z powietrza.

Jeśli najważniejsza jest cena i prostota, DJI Lito 1 będzie wystarczający. Jeśli jednak priorytetem jest jakość obrazu, bezpieczeństwo lotu, dłuższy potencjalny czas pracy i większe możliwości w postprodukcji, bardziej przyszłościowym wyborem będzie DJI Lito X1.

DJI Lito na tle DJI Flip i DJI Neo 2

Seria DJI Lito wpisuje się w segment lekkich dronów DJI, w którym znajdują się również modele takie jak DJI Flip i DJI Neo 2. W porównaniu z nimi Lito 1 i Lito X1 są bardziej klasycznymi dronami z kamerą, nastawionymi na sterowanie aparaturą RC, dobrą jakość obrazu i dłuższy czas lotu.

DJI Neo 2 wyróżnia się bardzo niską masą, sterowaniem gestami i kompatybilnością FPV, natomiast DJI Flip oferuje wbudowane osłony śmigieł i funkcje przydatne przy prostym nagrywaniu z bliska. DJI Lito X1 będzie natomiast najciekawszym wyborem dla osób, które chcą połączyć lekką konstrukcję, kamerę 1/1.3 cala, LiDAR i dłuższy czas lotu.

DJI Lito 1 vs DJI Lito X1 vs DJI Flip vs DJI Neo 2

Cecha DJI Lito 1 DJI Lito X1 DJI Flip DJI Neo 2
Waga 249 g 249 g
Więcej z akumulatorem Plus
249 g 151 g
160 g z DJI Neo 2 Digital Transceiver
Sensor obrazu 1/2″ CMOS
48 MP
1/1.3″ CMOS
48 MP
1/1.3″ CMOS
48 MP
1/2″ CMOS
12 MP
Maks. rozdzielczość wideo 4K/60 fps
4K/100 fps
4K/60 fps HDR
4K/100 fps
4K/60 fps HDR
4K/100 fps
4K/60 fps
4K/100 fps
Gimbal 3-osiowy
Nagrywanie z pochyleniem 40°
3-osiowy
Nagrywanie z pochyleniem 40°
3-osiowy
Nagrywanie z pochyleniem 35°
2-osiowy
Nagrywanie z pochyleniem 70°
ActiveTrack Tak Tak Tak Tak
Wykrywanie przeszkód Dookólne 5 lux Dookólne 5 lux + przedni LiDAR Przód/dół 15 lux + przedni system podczerwieni 3D Dookólne 5 lux + przedni LiDAR
Czas lotu 36 min 36 min
Do 52 min w Fly More Combo Plus
31 min 19 min
Maks. zasięg transmisji 15 km (IC)
8 km (CE)
15 km (IC)
8 km (CE)
13 km (FCC)
8 km (CE)
10 km (FCC)
6 km (CE)
Metody sterowania Kontroler RC Kontroler RC Kontroler RC
Sterowanie dłonią
Aplikacja mobilna
Sterowanie głosem
Kontroler RC
Sterowanie ruchem
Sterowanie dłonią
Gesty
Aplikacja mobilna
Sterowanie głosem przez telefon
Kompatybilność FPV Nie Nie Nie Tak
Wbudowane osłony śmigieł Nie Nie Tak Tak

Podsumowanie – DJI Lito X1 czy DJI Lito 1?

DJI Lito 1 i DJI Lito X1 to dwa lekkie drony DJI stworzone z myślą o prostym nagrywaniu z powietrza. Oba modele oferują nagrywanie 4K, zdjęcia 48 MP, ActiveTrack, inteligentne tryby lotu, transmisję O4 i kompaktową konstrukcję poniżej 250 g. Różnią się jednak poziomem zaawansowania, dlatego wybór zależy głównie od oczekiwanej jakości obrazu i sposobu użytkowania.

DJI Lito 1 będzie odpowiedni dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z dronami i potrzebują niedrogiego, prostego oraz lekkiego urządzenia do codziennych nagrań. DJI Lito X1 jest lepszym wyborem dla użytkowników, którzy chcą nagrywać bardziej dopracowane materiały, korzystać z D-Log M, mieć większy sensor, pamięć wewnętrzną i dodatkowe wsparcie LiDAR-u.

Jeśli zależy Ci przede wszystkim na łatwej obsłudze i atrakcyjnej cenie, wybierz DJI Lito 1. Jeśli natomiast szukasz lekkiego drona z lepszą kamerą, większym bezpieczeństwem lotu i możliwością dłuższej pracy w wersji z akumulatorem Plus, bardziej opłacalnym i przyszłościowym wyborem będzie DJI Lito X1.

    Nazwa:

    DJI Matrice 4TD z DJI RC Plus 2 i DJI Care Plus

    Klasa drona:

    C2 (z aparaturą) / C6 (z DJI Dock 3)

    Stopień ochrony (IP):

    IP55

    Odporność na wiatr:

    12 m/s (praca / start-lądowanie)

    GNSS:

    GPS + BeiDou + Galileo + QZSS + GLONASS (QZSS/GLONASS tylko z RTK)

    Moduł RTK:

    Zintegrowany

    Kompatybilność:

    DJI Dock 3, DJI RC Plus 2, DJI Cellular Dongle 2

    DJI Care:

    DJI Care Plus (możliwość przedłużenia)

    Waga:

    1850 g*

    Maks. czas lotu:

    54 min

    Maks. odległość lotu:

    43 km

    Maks. prędkość lotu:

    Normalny: 15 m/s przód, 12 m/s tył, 10 m/s boki
    Sport: 21/19/15 m/s

    Maks. kąt nachylenia:

    25° (normalny), 30° (sportowy)

    Dron DJI Lito 1 Fly More Combo

    DJI Lito 1 to lekki i kompaktowy dron stworzony z myślą o osobach, które chcą rozpocząć latanie bez rezygnowania z nowoczesnych funkcji. Waży poniżej 249 g, nagrywa wideo w jakości 4K, wykonuje zdjęcia 48 MP i oferuje do 36 minut lotu. Dzięki systemowi wykrywania przeszkód, stabilnej transmisji O4 oraz inteligentnym trybom nagrywania DJI Lito 1 świetnie sprawdzi się w podróży, na wakacjach i podczas codziennego tworzenia materiałów z powietrza.

    2 199,00  brutto Dodaj do koszyka
    Nazwa:

    DJI Matrice 4TD z DJI RC Plus 2 i DJI Care Plus

    Klasa drona:

    C2 (z aparaturą) / C6 (z DJI Dock 3)

    Stopień ochrony (IP):

    IP55

    Odporność na wiatr:

    12 m/s (praca / start-lądowanie)

    GNSS:

    GPS + BeiDou + Galileo + QZSS + GLONASS (QZSS/GLONASS tylko z RTK)

    Moduł RTK:

    Zintegrowany

    Kompatybilność:

    DJI Dock 3, DJI RC Plus 2, DJI Cellular Dongle 2

    DJI Care:

    DJI Care Plus (możliwość przedłużenia)

    Waga:

    1850 g*

    Maks. czas lotu:

    54 min

    Maks. odległość lotu:

    43 km

    Maks. prędkość lotu:

    Normalny: 15 m/s przód, 12 m/s tył, 10 m/s boki
    Sport: 21/19/15 m/s

    Maks. kąt nachylenia:

    25° (normalny), 30° (sportowy)

    Dron DJI Lito X1 Fly More Combo (DJI RC 2)

    DJI Lito X1 to kompaktowy dron 4K stworzony dla osób, które oczekują wysokiej jakości obrazu i łatwej obsługi. Wyposażony w dużą matrycę 1/1,3”, nagrywa filmy w 4K HDR i wykonuje zdjęcia 48 MP, oferując świetne rezultaty nawet przy słabszym świetle. Dzięki systemowi wykrywania przeszkód z czujnikiem LiDAR, inteligentnym trybom nagrywania oraz transmisji do 8 km, DJI Lito X1 to idealny wybór do podróży, social mediów i codziennego tworzenia materiałów z powietrza.

    3 099,00  brutto Dodaj do koszyka

DJI Power 1000 Mini vs Power 1000 V2 vs Power 2000 – którą stację zasilania wybrać?

DJI Power 1000 Mini vs Power 1000 V2 vs Power 2000 – którą stację zasilania wybrać?

DJI Power 1000 Mini, DJI Power 1000 V2 i DJI Power 2000 to trzy mobilne stacje zasilania zaprojektowane z myślą o różnych scenariuszach pracy – od codziennych wyjazdów i ładowania dronów, po bardziej wymagające zastosowania terenowe, awaryjne i profesjonalne. Choć wszystkie należą do tej samej linii produktowej DJI Power, różnią się pojemnością, mocą, gabarytami i przeznaczeniem. Właśnie dlatego przed wyborem warto dokładnie porównać ich możliwości i sprawdzić, która stacja zasilania DJI Power najlepiej odpowiada realnym potrzebom użytkownika.

Najważniejsze różnice w skrócie

  • DJI Power 1000 Mini to najbardziej kompaktowy i najlżejszy model w ofercie – waży około 11,5 kg i oferuje pojemność 1008 Wh.
  • DJI Power 1000 V2 zapewnia zbliżoną pojemność, ale zdecydowanie wyższą moc wyjściową, dzięki czemu lepiej radzi sobie z bardziej wymagającymi urządzeniami.
  • DJI Power 2000 oferuje aż 2048 Wh pojemności i 3000 W mocy, dlatego najlepiej sprawdza się tam, gdzie liczy się długi czas pracy i wysoka wydajność.
  • Wszystkie trzy modele korzystają z ogniw LFP i oferują żywotność do 4000 cykli.
  • Model Power 1000 Mini wyróżnia się dodatkowymi metodami ładowania, w tym bezpośrednio z akumulatora samochodowego i przez wysuwany kabel USB-C.

DJI rozwija serię przenośnych stacji zasilania w taki sposób, aby odpowiadała zarówno na potrzeby użytkowników rekreacyjnych, jak i profesjonalnych. Dla jednych najważniejsza będzie mobilność i szybkie ładowanie dronów w trasie, dla innych większa moc, możliwość zasilania narzędzi, sprzętu foto-wideo lub dłuższej pracy bez dostępu do sieci. Porównanie modeli DJI Power 1000 Mini, DJI Power 1000 V2 i DJI Power 2000 pokazuje, że każdy z nich został zaprojektowany z myślą o innym typie użytkownika i innym stylu pracy.

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, którą stację zasilania DJI Power wybrać, warto przeanalizować nie tylko pojemność akumulatora, ale także maksymalną moc ciągłą, wagę, wymiary oraz metody ładowania. To właśnie te parametry decydują później o komforcie użytkowania w podróży, pracy w terenie czy zastosowaniach awaryjnych.

Czym różnią się parametry techniczne modeli DJI Power?

Najbardziej ogólne porównanie najlepiej zacząć od tabeli zbiorczej, która pokazuje kluczowe parametry wszystkich trzech modeli. Już na pierwszy rzut oka widać, że DJI Power 1000 Mini stawia na mobilność, DJI Power 1000 V2 na wyższą moc i większą uniwersalność, a DJI Power 2000 na maksymalną wydajność i zapas energii.

Porównanie parametrów technicznych DJI Power

Cecha DJI Power 1000 Mini DJI Power 1000 V2 DJI Power 2000
Pojemność 1008 Wh (typowa) 1024 Wh 2048 Wh
Maksymalna moc ciągła Maks. moc wyjściowa 1000 W, moc znamionowa 800 W 2600 W 3000 W
Waga netto ok. 11,5 kg ok. 14,2 kg ok. 22 kg
Wymiary 314 × 212 × 216 mm 448 × 225 × 230 mm 448 × 225 × 324 mm
Chemia ogniw LFP LFP LFP
Typowa żywotność 4000 cykli 4000 cykli 4000 cykli
Metoda ładowania Z sieci, z gniazda samochodowego, bezpośrednio z akumulatora samochodowego, energia słoneczna, USB-C / wysuwany kabel USB-C Z sieci, z gniazda samochodowego, energia słoneczna Z sieci, z gniazda samochodowego, energia słoneczna
Maksymalna moc wyjściowa USB-C 100 W 140 W 140 W
Maks. wysokość robocza 5000 m 5000 m 5000 m
Temperatura robocza Zasilanie: od -10°C do 45°C, ładowanie: od -10°C do 45°C, przechowywanie: od -10°C do 45°C Zasilanie: od -10°C do 45°C, ładowanie: od 0°C do 45°C, przechowywanie: od -10°C do 45°C Zasilanie: od -10°C do 45°C, ładowanie: od 0°C do 45°C, przechowywanie: od -10°C do 45°C

Już ten podstawowy przegląd pokazuje, że DJI Power 1000 Mini jest rozwiązaniem najbardziej kompaktowym i przystępnym cenowo, natomiast Power 2000 stanowi wyraźnie bardziej zaawansowaną opcję dla użytkowników oczekujących większej niezależności energetycznej. Power 1000 V2 plasuje się pomiędzy tymi modelami i dla wielu osób może okazać się najbardziej uniwersalnym kompromisem pomiędzy mobilnością a mocą.

Która stacja DJI Power jest najbardziej mobilna?

W przypadku mobilnych źródeł energii ogromne znaczenie mają nie tylko parametry techniczne, ale również gabaryty i wygoda transportu. To właśnie pod tym względem DJI Power 1000 Mini wyróżnia się najmocniej. Z pojemnością około 1 kWh i objętością około 12 litrów pozostaje niemal o połowę mniejszy od modelu Power 1000 V2 i zdecydowanie bardziej poręczny niż Power 2000.

Różnicę widać także w wadze. Model Mini waży około 11,5 kg, podczas gdy DJI Power 1000 V2 waży około 14,2 kg, a DJI Power 2000 już około 22 kg. W praktyce oznacza to, że wersja Mini najlepiej nadaje się do przewożenia w samochodzie, szybkiego przenoszenia między stanowiskami pracy, zabrania na biwak czy użycia jako lekkiego zapasu energii podczas codziennych wyjazdów.

Porównanie mobilności stacji DJI Power

Cecha DJI Power 1000 Mini DJI Power 1000 V2 DJI Power 2000
Waga netto ok. 11,5 kg ok. 14,2 kg ok. 22 kg
Wymiary 314 × 212 × 216 mm 448 × 225 × 230 mm 448 × 225 × 324 mm

Jeżeli więc głównym kryterium wyboru jest łatwość transportu, oszczędność miejsca i wygoda użytkowania w podróży, DJI Power 1000 Mini będzie naturalnym wyborem. Większe modele lepiej sprawdzą się tam, gdzie stacja zasilania częściej pracuje w jednym miejscu lub jest transportowana rzadziej.

Jak wygląda porównanie pojemności i mocy wyjściowej?

Pod względem pojemności dwa pierwsze modele są do siebie bardzo zbliżone. DJI Power 1000 Mini oferuje 1008 Wh, a DJI Power 1000 V2 1024 Wh. Dla wielu użytkowników oznacza to wystarczający zapas energii do ładowania dronów, laptopów, aparatów, smartfonów czy zasilania lekkich urządzeń terenowych i domowych. Zupełnie inaczej prezentuje się DJI Power 2000, który dysponuje pojemnością 2048 Wh, czyli podwójnym zapasem energii względem modeli około 1 kWh.

Jeszcze większe różnice widać w mocy wyjściowej. Power 1000 Mini dostarcza maksymalnie 1000 W, przy czym jego moc znamionowa wynosi 800 W. To poziom w zupełności wystarczający do większości codziennych zastosowań mobilnych. Power 1000 V2 oferuje już 2600 W, a Power 2000 aż 3000 W, dzięki czemu lepiej radzą sobie z bardziej wymagającymi urządzeniami oraz dłuższą pracą pod większym obciążeniem.

Porównanie pojemności i mocy DJI Power

Cecha DJI Power 1000 Mini DJI Power 1000 V2 DJI Power 2000
Pojemność 1008 Wh (typowa) 1024 Wh 2048 Wh
Maksymalna moc ciągła Maks. moc wyjściowa 1000 W, moc znamionowa 800 W 2600 W 3000 W

Warto również podkreślić, że DJI Power 1000 V2 można rozbudować za pomocą dodatkowych modułów DJI Power Expansion Battery 2000. Po połączeniu kilku baterii całkowita pojemność zestawu może wzrosnąć nawet do 11 264 Wh, co czyni ten model bardzo interesującym wyborem dla użytkowników myślących przyszłościowo i planujących rozbudowę systemu zasilania.

Model Power 1000 Mini z kolei został zoptymalizowany pod kątem wysokiej efektywności. Według danych producenta pozwala wydłużyć czas pracy urządzeń domowych o mocy 100 W nawet o około 40 minut względem standardowego modelu DJI Power 1000. Dodatkowo może tymczasowo zasilać wybrane urządzenia o mocy do 1200 W, co zwiększa jego praktyczność w terenie.

Jakie metody ładowania oferują stacje DJI Power?

Wszystkie trzy modele serii DJI Power zostały zaprojektowane z myślą o elastycznym ładowaniu zarówno w domu, jak i poza nim. Standardem jest ładowanie z sieci elektrycznej, z gniazda samochodowego oraz z paneli słonecznych. To oznacza, że niezależnie od wybranego modelu użytkownik zyskuje możliwość korzystania z energii w biurze, w samochodzie, na budowie, podczas campingu czy w miejscach bez stałego dostępu do infrastruktury energetycznej.

Na tym tle szczególnie wyróżnia się jednak DJI Power 1000 Mini, który oferuje dwie dodatkowe metody ładowania. Pierwsza to bezpośrednie ładowanie z akumulatora samochodowego, a druga to ładowanie przez USB-C, w tym z wykorzystaniem wbudowanego, zwijanego kabla USB-C o mocy 100 W. Takie rozwiązanie znacząco podnosi wygodę użytkowania, bo ogranicza konieczność zabierania ze sobą dodatkowych przewodów i ułatwia szybkie doładowanie sprzętu w sytuacjach awaryjnych.

Dla osób, które pracują mobilnie i często zmieniają miejsce działania, właśnie ta praktyczna przewaga modelu Mini może mieć duże znaczenie. W codziennym użytkowaniu liczy się nie tylko sama pojemność, ale też szybkość i prostota podłączenia urządzeń bez konieczności organizowania osobnego okablowania.

Porównanie metod ładowania DJI Power

Cecha DJI Power 1000 Mini DJI Power 1000 V2 DJI Power 2000
Metody ładowania Z sieci elektrycznej, z gniazdka samochodowego, bezpośrednio z akumulatora samochodowego, energia słoneczna, przez USB-C / wysuwany kabel USB-C Z sieci elektrycznej, z gniazdka samochodowego, energia słoneczna Z sieci elektrycznej, z gniazdka samochodowego, energia słoneczna
Maksymalna moc USB-C 100 W 140 W 140 W

Do jakich zastosowań najlepiej pasują poszczególne modele?

Praktyczne zastosowanie stacji zasilania DJI Power zależy bezpośrednio od tego, jak i gdzie planujesz z niej korzystać. Wszystkie trzy modele sprawdzą się przy ładowaniu dronów, tworzeniu treści, pracy mobilnej, majsterkowaniu i podstawowym zasilaniu awaryjnym. Różnice pojawiają się dopiero przy bardziej wymagających scenariuszach, w których potrzebna jest większa pojemność i wyższa moc.

Zastosowania modeli DJI Power

Scenariusz DJI Power 1000 Mini DJI Power 1000 V2 DJI Power 2000
Biwakowanie i wycieczki samochodowe
Tworzenie treści
Ładowanie dronów
Mobilna stacja zasilająca
Majsterkowanie (DIY)
Zasilanie awaryjne w domu
Produkcja filmowa i telewizyjna
Długodystansowe wyprawy kamperem (RV)

Z perspektywy użytkownika oznacza to, że DJI Power 1000 Mini świetnie sprawdza się tam, gdzie liczy się kompaktowy format, łatwość przewożenia i szybki dostęp do energii. DJI Power 1000 V2 to rozwiązanie bardziej uniwersalne, gdy potrzebna jest wyższa moc do zasilania bardziej zróżnicowanego sprzętu. Natomiast DJI Power 2000 jest modelem, który najlepiej odnajduje się w bardziej profesjonalnych i długotrwałych scenariuszach pracy.

Który model DJI Power wybrać do swoich potrzeb?

Najlepszy wybór zależy przede wszystkim od tego, czy priorytetem jest mobilność, wyższa moc, czy maksymalna pojemność. DJI Power 1000 Mini będzie bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują lekkiej i poręcznej stacji zasilania do podróży, biwaków, ładowania dronów, pracy kreatywnej w plenerze i codziennego użytku. To model szczególnie atrakcyjny dla tych użytkowników, którzy chcą połączyć rozsądną cenę z wygodą transportu i nowoczesnymi metodami ładowania.

DJI Power 1000 V2 będzie lepszym wyborem dla osób, które oczekują podobnej pojemności jak w modelu Mini, ale potrzebują wyraźnie większej mocy wyjściowej. To bardzo dobry wariant dla użytkowników zasilających większą liczbę urządzeń lub bardziej wymagający sprzęt, a jednocześnie nadal oczekujących stosunkowo mobilnej formy urządzenia.

DJI Power 2000 to propozycja dla najbardziej wymagających. Dzięki pojemności 2048 Wh i mocy 3000 W model ten najlepiej sprawdza się przy pracy z dużymi odbiornikami, w bardziej zaawansowanych zastosowaniach terenowych, produkcyjnych, technicznych i awaryjnych. To rozwiązanie dla osób, które traktują stację zasilania jako ważny element zaplecza energetycznego, a nie tylko wygodny dodatek na wyjazd.

Podsumowanie – która stacja zasilania DJI Power jest najlepsza?

Porównanie modeli DJI Power 1000 Mini, DJI Power 1000 V2 i DJI Power 2000 pokazuje wyraźnie, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania idealnego dla każdego użytkownika. Każda z tych stacji została zaprojektowana z myślą o nieco innym stylu pracy i innych oczekiwaniach związanych z mobilnością, mocą oraz czasem działania.

Jeśli najważniejsza jest kompaktowa konstrukcja, wygoda transportu i atrakcyjna relacja możliwości do ceny, najlepszym wyborem będzie DJI Power 1000 Mini. Jeśli zależy Ci na większej mocy i bardziej uniwersalnym zastosowaniu, warto rozważyć DJI Power 1000 V2. Jeżeli natomiast potrzebujesz maksymalnej pojemności i wysokiej wydajności do najtrudniejszych scenariuszy, najbardziej odpowiednim modelem będzie DJI Power 2000.

Dobrze dobrana stacja zasilania DJI Power to nie tylko wygoda codziennego użytkowania, ale także większa niezależność energetyczna w podróży, pracy w terenie i sytuacjach awaryjnych. Dlatego przed zakupem warto spojrzeć nie tylko na samą pojemność, ale również na realne zastosowanie urządzenia, mobilność oraz sposób, w jaki energia będzie wykorzystywana na co dzień.

    Stacja zasilania DJI Power 1000 Mini

    DJI Power 1000 Mini to kompaktowa stacja zasilania o pojemności 1 kWh, która zapewnia niezależne źródło energii w każdych warunkach. Dzięki szybkiemu ładowaniu, mocy do 1000 W oraz możliwości zasilania wielu urządzeń jednocześnie, doskonale sprawdzi się w pracy terenowej, podróży i sytuacjach awaryjnych. Wbudowany kabel USB-C, funkcja UPS oraz kompatybilność z ekosystemem DJI czynią ją praktycznym i wszechstronnym rozwiązaniem dla wymagających użytkowników.

    2 649,00  brutto Dodaj do koszyka

    Przenośna stacja zasilania DJI Power 2000

    Poznaj DJI Power 2000 – kompaktową, przenośną stację zasilania, która łączy wysoką moc 3000 W z pojemnością 2048 Wh, zapewniając niezawodne zasilanie w domu, w podróży i w pracy w terenie. Dzięki szybkiemu ładowaniu, możliwości korzystania z energii słonecznej lub samochodowej oraz rozbudowie nawet do 22 528 Wh, DJI Power 2000 daje pełną kontrolę nad energią tam, gdzie jej potrzebujesz. Bezpieczna, nowoczesna i łatwa w obsłudze – idealna do zasilania awaryjnego, kamperów, produkcji filmowej czy wypraw outdoorowych.

    5 049,00  brutto Dodaj do koszyka

DJI Terra, Pix4D czy 3Dsurvey – jaki program fotogrametryczny wybrać?

DJI Terra, Pix4D czy 3Dsurvey – jaki program fotogrametryczny wybrać?

Wybór odpowiedniego oprogramowania fotogrametrycznego ma dziś ogromne znaczenie dla jakości, szybkości i wygody pracy z danymi pozyskanymi z dronów. Dotyczy to zarówno firm geodezyjnych, jak i przedsiębiorstw budowlanych, projektowych czy specjalistów zajmujących się modelowaniem 3D. Na rynku dostępnych jest kilka mocnych rozwiązań, ale to właśnie DJI Terra, Pix4D oraz 3Dsurvey należą obecnie do najczęściej wybieranych programów w branży.

Każde z tych narzędzi ma nieco inny charakter i odpowiada na inne potrzeby użytkowników. Jedne stawiają na szybkość przetwarzania, inne na rozbudowane funkcje CAD, a jeszcze inne na wydajną pracę z bardzo dużymi zbiorami danych. Dlatego przed wyborem warto dobrze zrozumieć, czym różnią się te programy i do jakich zadań sprawdzą się najlepiej.

DJI Terra – szybkie przetwarzanie danych z ekosystemu DJI

DJI Terra to oprogramowanie stworzone przede wszystkim z myślą o użytkownikach dronów DJI. Jest szczególnie popularne wśród firm, które pracują na platformach takich jak DJI Matrice i oczekują szybkiego, wygodnego oraz stosunkowo prostego środowiska do obróbki danych fotogrametrycznych. Dużą zaletą tego programu jest ścisła integracja ze sprzętem producenta, co przekłada się na sprawny workflow i mniejszą liczbę problemów podczas importu danych.

Program umożliwia przetwarzanie zdjęć fotogrametrycznych, a także danych LiDAR, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla użytkowników korzystających z różnych sensorów DJI. W zależności od wybranej wersji licencji użytkownik może generować chmury punktów, ortofotomapy oraz modele 3D mesh. To właśnie jakość modeli 3D i ortofotomap jest jedną z najmocniejszych stron tego oprogramowania. DJI Terra cenione jest również za szybki czas przetwarzania, co w praktyce ma duże znaczenie przy realizacji zleceń, gdzie liczy się czas oddania gotowego opracowania.

Warto zaznaczyć, że DJI Terra rozwija się także w kierunku bardziej nowoczesnych metod wizualizacji. Jedną z ciekawszych funkcji jest Gaussian Splatting, choć obecnie dostępna jest ona tylko w bardziej rozbudowanej wersji programu. Dodatkowym wsparciem dla użytkownika jest aplikacja DJI Modify, która pozwala poprawiać jakość modeli, usuwać artefakty, wygładzać powierzchnie i eliminować obiekty ruchome.

Z perspektywy użytkownika geodezyjnego trzeba jednak uczciwie zaznaczyć, że DJI Terra nie jest programem typowo CAD-owym. Nie znajdziemy tu rozbudowanych funkcji wektoryzacji czy zaawansowanej pracy na detalach sytuacyjnych. Dlatego DJI Terra najlepiej sprawdza się tam, gdzie potrzebne jest szybkie i jakościowe opracowanie danych, ale niekoniecznie pełna dokumentacja techniczna czy zaawansowana analiza.

3Dsurvey – fotogrametria i CAD w jednym środowisku

3Dsurvey to program, który w ostatnich latach bardzo mocno zyskał na popularności, zwłaszcza wśród geodetów i firm budowlanych. Jego dużym atutem jest fakt, że oferuje nie tylko klasyczne funkcje fotogrametryczne, ale również rozbudowane możliwości pracy CAD. Co ważne, jest to także jedno z niewielu rozwiązań dostępnych w języku polskim, co dla wielu użytkowników stanowi istotne ułatwienie podczas wdrożenia i codziennej pracy.

W przeciwieństwie do programów silnie związanych z jednym producentem sprzętu, 3Dsurvey obsługuje dane pochodzące z różnych źródeł. Mogą to być zdjęcia z dronów, aparatów fotograficznych, smartfonów, a nawet materiał wideo wykorzystywany w tzw. wideogrametrii. Program daje również możliwość łączenia danych z różnych sensorów, takich jak skanery laserowe, GNSS, tachimetry czy batymetria. To sprawia, że 3Dsurvey jest bardzo elastycznym środowiskiem pracy.

Pod względem możliwości program oferuje generowanie chmury punktów, ortofotomapy, DSM, modeli 3D oraz charakterystycznego dla tego oprogramowania orto RTG, czyli orto tworzonego z gęstości chmury punktów. Bardzo ważną cechą jest również rozbudowany moduł CAD, który pozwala tworzyć punkty, linie i obiekty 3D bezpośrednio na podstawie chmury punktów lub modelu mesh. Dzięki temu użytkownik może nie tylko oglądać dane, ale rzeczywiście pracować na nich projektowo i dokumentacyjnie.

3Dsurvey bardzo dobrze sprawdza się przy zadaniach takich jak obliczanie mas ziemnych, tworzenie profili terenowych, wektoryzacja obiektów, tworzenie dokumentacji 2D na podstawie danych 3D czy analiza danych ewidencyjnych i GIS. To program, który dobrze odnajduje się w codziennej praktyce geodezyjnej, szczególnie tam, gdzie trzeba połączyć klasyczne pomiary terenowe z nowoczesną fotogrametrią.

Jeśli ktoś szuka narzędzia, które pozwala nie tylko przeliczyć nalot, ale także dalej pracować na wynikach w sposób zbliżony do środowiska projektowego, to 3Dsurvey jest jednym z najmocniejszych kandydatów.

Pix4D – wydajność i zaawansowane funkcje dla dużych projektów

Pix4D, a konkretnie Pix4Dmatic, to rozwiązanie skierowane przede wszystkim do użytkowników pracujących na dużych i bardzo dużych projektach. Oprogramowanie to wyrosło na bazie znanego w branży Pix4Dmappera, ale dziś rozwijane jest jako nowoczesne środowisko do szybkiego przetwarzania rozbudowanych zbiorów danych fotogrametrycznych. Dla wielu firm największą zaletą Pix4D jest jego wydajność, szczególnie przy projektach obejmujących dziesiątki tysięcy zdjęć.

Program umożliwia przetwarzanie zdjęć nie tylko z dronów, ale także z aparatów, kamer czy urządzeń mobilnych. Współpracuje również z aplikacją mobilną Pix4Dcatch, co dodatkowo poszerza zakres zastosowań. Użytkownik otrzymuje możliwość generowania chmur punktów, ortofotomap, DSM, modeli 3D mesh, warstwic 3D oraz modeli TIN. Dostępne są również funkcje CAD, takie jak wstawianie punktów, wektoryzacja na warstwach i tworzenie elementów pomocnych przy dalszym opracowaniu dokumentacji.

Jednym z wyróżników, które mocno wzmacniają pozycję Pix4D na rynku, są funkcje wykorzystujące AI. Oprogramowanie potrafi wspierać użytkownika przy automatycznej detekcji obiektów, takich jak studzienki, kratki, oznakowanie poziome, przewody napowietrzne czy wybrane elementy infrastruktury. To szczególnie ważne przy projektach liniowych, drogowych, kolejowych czy miejskich, gdzie skala opracowania jest duża, a ręczna analiza danych zabierałaby zbyt wiele czasu.

Pix4Dmatic dobrze radzi sobie również w trudniejszych przypadkach, na przykład tam, gdzie inne programy mają problem z generowaniem ortofotomapy z uwagi na jednorodność terenu albo słabsze pokrycie zdjęć. Z tego względu Pix4D jest często wskazywany jako bardzo dobry wybór dla firm zajmujących się dużymi inwestycjami infrastrukturalnymi, ewidencją gruntów i budynków oraz przetwarzaniem obszernych datasetów.

DJI Terra, Pix4D i 3Dsurvey – najważniejsze różnice

Choć DJI Terra, Pix4D i 3Dsurvey należą do tej samej kategorii oprogramowania, w praktyce nie są to narzędzia identyczne. Różnią się zarówno filozofią działania, jak i grupą docelową.

DJI Terra najlepiej sprawdza się u użytkowników, którzy pracują głównie na sprzęcie DJI i zależy im na szybkim generowaniu ortofotomap oraz modeli 3D bez konieczności zagłębiania się w bardziej zaawansowane środowiska projektowe. To program nastawiony na prostotę, szybkość i dobrą jakość końcowego opracowania.

3Dsurvey to rozwiązanie bardziej wszechstronne z punktu widzenia geodety. Łączy klasyczną fotogrametrię z funkcjami CAD, pozwala integrować dane z różnych źródeł i daje większe możliwości tworzenia dokumentacji, analiz oraz pomiarów opartych na modelach 3D.

Pix4D z kolei wyróżnia się przede wszystkim skalowalnością i wydajnością. To bardzo mocne rozwiązanie dla tych, którzy realizują duże projekty i chcą korzystać z automatyzacji oraz funkcji AI wspierających opracowanie danych.

Który program fotogrametryczny wybrać?

Nie ma jednego programu, który będzie najlepszy dla każdego. Wybór zależy przede wszystkim od rodzaju realizowanych projektów, używanego sprzętu oraz oczekiwań wobec końcowego produktu.

Jeśli pracujesz głównie na dronach DJI i zależy Ci na szybkim oraz przewidywalnym workflow, DJI Terra będzie bardzo dobrym wyborem. Jeżeli Twoja praca wymaga tworzenia dokumentacji, pracy na punktach, liniach i profilach oraz łączenia danych z różnych pomiarów, warto postawić na 3Dsurvey. Jeśli natomiast realizujesz duże inwestycje i potrzebujesz środowiska wydajnego, nowoczesnego oraz wspieranego przez AI, bardzo mocną opcją będzie Pix4D.

W praktyce wiele firm korzysta dziś nie z jednego, ale z kilku narzędzi jednocześnie. Jeden program służy do szybkiego przetwarzania, drugi do analizy, a trzeci do przygotowania końcowej dokumentacji. To podejście coraz częściej okazuje się najbardziej efektywne.

Podsumowanie

Rynek oprogramowania fotogrametrycznego rozwija się bardzo dynamicznie, a takie rozwiązania jak DJI Terra, Pix4D i 3Dsurvey pokazują, jak różne mogą być podejścia do pracy z danymi z dronów. Jedne programy stawiają na szybkość i prostotę, inne na analitykę, integrację z CAD albo pracę z dużymi zbiorami danych.

Dlatego przed zakupem warto nie patrzeć wyłącznie na listę funkcji, ale przede wszystkim na to, jakie zadania wykonujesz najczęściej i jakiego efektu oczekujesz na końcu procesu. Dobrze dobrane oprogramowanie fotogrametryczne to nie tylko większa wygoda pracy, ale też oszczędność czasu, lepsza jakość opracowań i realna przewaga konkurencyjna.

    3Dsurvey – licencja wieczysta

    3Dsurvey jest wynikiem ponad 20-letniego doświadczenia w pomiarach terenowych i ponad 1000 zakończonych sukcesem projektów na całym świecie.
    Firma TPI jest autoryzowanym dystrybutorem oprogramowania zapewniając najwyższą jakość obsługi i wsparcia technicznego.

    18 327,00  brutto Dodaj do koszyka

DJI Avata 360 vs DJI Avata 2 – który dron FPV wybrać?

DJI Avata 360 czy DJI Avata 2? Jeśli zastanawiasz się, który z tych modeli lepiej odpowie na Twoje potrzeby, warto spojrzeć na nie nie tylko przez pryzmat specyfikacji, ale także sposobu pracy, stylu nagrywania i późniejszej obróbki materiału. Choć oba drony należą do tej samej rodziny, zostały stworzone z myślą o nieco innym użytkowniku.

DJI Avata 360 to pierwszy dron DJI umożliwiający nagrywanie materiałów 360°, a jednocześnie pozwalający przełączać się do trybu Single Lens, czyli bardziej klasycznego filmowania w stylu FPV. Z kolei DJI Avata 2 to model skoncentrowany na tradycyjnym doświadczeniu FPV, prostszy w obsłudze i bardziej przewidywalny pod kątem późniejszego montażu.

W tym porównaniu sprawdzamy, czym różnią się DJI Avata 360 i DJI Avata 2, jakie mają możliwości kamer, jak wypadają pod względem osiągów, bezpieczeństwa i metod sterowania oraz dla kogo każdy z tych dronów będzie lepszym wyborem.

DJI Avata 360 vs DJI Avata 2 – najważniejsze wnioski

Na pierwszy rzut oka oba modele wydają się blisko spokrewnione. Łączy je kompaktowa konstrukcja, osłony śmigieł obejmujące całość, charakterystyczny styl lotu FPV i nastawienie na tworzenie dynamicznych ujęć. Różnica pojawia się jednak w samym podejściu do obrazu.

DJI Avata 360 to dron hybrydowy, który łączy lot FPV z możliwością rejestracji pełnego obrazu 360 stopni. Taki materiał można później dowolnie kadrować w postprodukcji, wybierając najlepszy kierunek, obrót czy perspektywę już po zakończeniu lotu. Daje to ogromną swobodę twórczą, ale jednocześnie wymaga bardziej zaawansowanego podejścia do montażu.

DJI Avata 2 pozostaje wierny klasycznej formule FPV. Oferuje pojedynczą kamerę skierowaną do przodu i nagrywanie w 4K, dzięki czemu lepiej trafia do osób, które chcą tworzyć płynne, efektowne ujęcia bez konieczności późniejszego „ratowania kadru” w edycji.

Najkrócej można to ująć tak:

  • wybierz DJI Avata 360, jeśli zależy Ci na immersji, elastycznym kadrowaniu i kreatywnych materiałach 360°,
  • wybierz DJI Avata 2, jeśli stawiasz na prostszy workflow, klasyczne FPV i szybszą obróbkę nagrań.

DJI Avata 360 vs DJI Avata 2 – specyfikacja w skrócie

Poniżej znajduje się szybkie porównanie najważniejszych parametrów obu modeli.

Funkcja DJI Avata 360 DJI Avata 2
Masa startowa ok. 455 g ok. 377 g
Wymiary (dł. × szer. × wys.) 246 × 199 × 55,5 mm 185 × 212 × 64 mm
Kamera Dwa sensory CMOS 1/1,1 cala
64 MP na każdy sensor
Sensor 1/1,3 cala
12 MP
Maks. rozdzielczość wideo Tryb 360°: 8K 60 fps / 6K 60 fps
Tryb Single Lens: do 4K 60 fps
4K 60 fps
4K 100 fps (slow motion)
Maks. prędkość pozioma 6 m/s (Cine)
16 m/s (Normal)
18 m/s (Sport)
8 m/s (Normal)
16 m/s (Sport)
27 m/s (Manual)
Czas lotu do 23 minut do 23 minut
Odporność na wiatr 10,7 m/s (poziom 5) 10,7 m/s (poziom 5)
System wykrywania przeszkód Dookólny system wizyjny
Przedni LiDAR
Czujnik IR pod kadłubem
W trybie Single Lens tylko wykrywanie z przodu
Brak omijania przeszkód
Czujniki wizyjne: dół i tył
Transmisja wideo O4+
10 km (CE)
20 km (FCC)
O4
10 km (CE)
13 km (FCC)
Podgląd na żywo 360°: do 1080p 60 fps
Single Lens: do 1080p 100 fps
do 1080p 100 fps
Pamięć wewnętrzna 42 GB 46 GB

Konstrukcja i design – podobna rodzina, inne podejście

Oba drony korzystają z rozwiązań, które zbudowały rozpoznawalność serii Avata. Mowa przede wszystkim o zwartej konstrukcji typu cinewhoop, pełnych osłonach śmigieł oraz formie sprzyjającej lotom blisko przeszkód. To właśnie ta kombinacja sprawia, że seria Avata jest chętnie wybierana przez osoby szukające bardziej przystępnego wejścia w świat FPV bez konieczności budowania własnej maszyny od podstaw.

Mimo tych podobieństw, DJI Avata 360 i DJI Avata 2 różnią się już na poziomie samej budowy kamery oraz systemów wspierających lot.

W modelu Avata 360 kamera jest ruchoma i pozwala przełączać się między trybem 360° a trybem Single Lens. W praktyce oznacza to, że dron może pracować zarówno jako platforma do rejestracji pełnej sfery obrazu, jak i jako bardziej klasyczny dron FPV. Avata 2 korzysta natomiast z nieruchomej, pojedynczej kamery skierowanej do przodu.

Istotna jest też różnica w systemach wykrywania otoczenia. DJI Avata 360 został wyposażony w przedni LiDAR, trójwymiarowy system podczerwieni oraz dookólny system wizyjny do wykrywania przeszkód. DJI Avata 2 ma bardziej podstawowy zestaw czujników – system podczerwieni oraz czujniki skierowane w dół i do tyłu – ale nie oferuje aktywnego omijania przeszkód.

Warto wspomnieć również o pamięci. Oba drony mają slot na kartę microSD i pamięć wewnętrzną, przy czym Avata 2 oferuje 46 GB pamięci wbudowanej, a Avata 360 – 42 GB.

Kamera – największa różnica między DJI Avata 360 a DJI Avata 2

Jeśli porównanie DJI Avata 360 vs DJI Avata 2 miałoby sprowadzać się do jednego elementu, byłaby to właśnie kamera.

Nagrania 360°

DJI Avata 360

DJI Avata 360 został wyposażony w dwa nowej generacji kwadratowe sensory CMOS 1/1.1”. Podczas nagrywania materiału 360° każdy z nich oferuje pole obrazowania porównywalne z 1-calowym sensorem w proporcjach 4:3. To pozwala na natywne rejestrowanie wideo 8K 360° (4K + 4K) z dwóch obiektywów jednocześnie.

Dzięki dużym pikselom 2.4 μm, jasności f/1.9 i rozpiętości tonalnej sięgającej 13,5 stopnia, dron ma zapewniać dobrą jakość obrazu zarówno w scenach o dużym kontraście, jak i w słabszym świetle. W trybie 360° umożliwia nagrywanie 8K/60 fps HDR oraz wykonywanie zdjęć 120 MP. Po przełączeniu do trybu Single Lens maksymalna jakość wynosi 4K/60 fps, przy czym w tym trybie nie wykonuje zdjęć.

Jedną z kluczowych zalet Avata 360 jest możliwość późniejszego kadrowania materiału. Użytkownik nie musi idealnie komponować ujęcia w czasie lotu, bo cały obraz rejestrowany jest dookoła, a ostateczny kadr można wybrać już na etapie montażu.

Klasyczne FPV

DJI Avata 2

DJI Avata 2 stawia na bardziej tradycyjne rozwiązanie. Oferuje pojedynczy sensor 1/1.3” z przysłoną f/2.8 i zdjęcia o rozdzielczości 12 MP. Wideo można nagrywać w 4K/60 fps, a także w 4K/100 fps w zwolnionym tempie.

Choć Avata 2 nie daje możliwości rejestrowania obrazu 360°, dla wielu użytkowników będzie po prostu łatwiejszy i bardziej intuicyjny. Materiał z jednej kamery jest gotowy do szybszej obróbki, a cały workflow okazuje się prostszy niż przy pracy z materiałem sferycznym.

Dodatkowe różnice w możliwościach obrazu

Pod kątem parametrów obrazowania DJI Avata 360 prezentuje się bardziej imponująco. Oferuje szersze pole widzenia 200°, podczas gdy Avata 2 ma 155°. Ma też wyższy maksymalny bitrate – 180 Mb/s wobec 130 Mb/s w Avata 2 – oraz umożliwia zapis zdjęć w JPEG i DNG, podczas gdy Avata 2 zapisuje zdjęcia tylko w JPEG.

Warto też dodać, że Avata 360 nie obsługuje filtrów ND, a Avata 2 tak. Dla części użytkowników będzie to detal, ale dla osób przywiązujących dużą wagę do kontroli migawki i filmowego charakteru obrazu może to mieć znaczenie.

Poniżej znajduje się porównanie możliwości kamer obu modeli.

Funkcja DJI Avata 360 DJI Avata 2
Sensor obrazu Dwa sensory CMOS 1/1,1 cala
64 MP na sensor
Sensor 1/1,3 cala
12 MP
Obiektyw FOV: 200°
Ogniskowa: 2,5 mm
f/1.9
Ostrość: 1,5 m – ∞
FOV: 155°
f/2.8
Ostrość: 0,6 m – ∞
ISO 8K: 100–12800 / 25600
6K: 100–25600
Zdjęcia: 100–6400
100–25600 (Auto / Manual)
Czas migawki 1/8000 – 1/25 s (wideo)
1/8000 – 1/30 s (zdjęcia)
1/8000 – 1/30 s (wideo)
1/8000 – 1/50 s (zdjęcia)
Tryb fotografii 30 MP / 120 MP (360°) Pojedyncze zdjęcie
Maks. rozmiar zdjęcia 15520 × 7760 4000 × 3000
Format zdjęć JPEG / DNG JPEG
Wideo 8K / 6K (360°)
4K / 2.7K (Single Lens)
4K / 2.7K / 1080p
Format wideo OSV / MP4 (H.265) MP4 (H.264 / H.265)
Bitrate 180 Mb/s 130 Mb/s
Tryby kolorów Normal / D-Log M Standard / D-Log M
Stabilizacja (EIS) RockSteady / HorizonBalancing RockSteady 3.0+ / HorizonSteady
Pole widzenia (tryby) Natural / Wide / Dewarp Normal / Wide / Ultra Wide
System plików exFAT exFAT

Osiągi w locie – który Avata lata lepiej?

Pod względem samej charakterystyki lotu oba drony są bardzo sprawne, ale ich najmocniejsze strony są różne.

Elastyczność pracy

Jedną z największych zalet DJI Avata 360 jest jego wszechstronność. Możliwość przełączania między trybem 360° a Single Lens sprawia, że użytkownik dostaje w praktyce dwa style pracy w jednym urządzeniu. To ważne zwłaszcza dla osób, które chcą nagrywać zarówno nietypowe materiały immersyjne, jak i bardziej klasyczne ujęcia FPV.

W przypadku DJI Avata 2 tego rodzaju elastyczność nie występuje. To dron z jedną kamerą i jednym głównym sposobem rejestracji obrazu. Z jednej strony może to być ograniczenie, z drugiej – dla wielu osób będzie to po prostu wygodniejsze.

Nagrania 360° mają wyraźne zalety. Pozwalają z jednego lotu stworzyć kilka różnych wersji ujęcia, dają swobodę rotacji i zmiany perspektywy oraz ograniczają ryzyko źle ustawionego kadru. Trzeba jednak pamiętać, że odbywa się to kosztem bardziej złożonej postprodukcji.

DJI stara się uprościć ten proces poprzez narzędzia takie jak DJI Fly, DJI Studio czy możliwość pracy bezpośrednio w Premiere przy użyciu odpowiedniej wtyczki. Nadal jednak dla wielu użytkowników klasyczny materiał z Avata 2 będzie po prostu szybszy i wygodniejszy w obróbce.

Prędkość i dynamika

DJI Avata 360 jest nieco szybszy od Avata 2 w trybie Normal i Sport. Z kolei DJI Avata 2 ma przewagę w trybie Manual, osiągając prędkość do 27 m/s. To istotna informacja dla bardziej zaawansowanych pilotów, ponieważ Avata 360 nie oferuje trybu Manual.

Oba modele mogą wykonywać ruchy akrobatyczne z użyciem RC Motion 3, a w przypadku Avata 360 część efektów w stylu akrobacyjnym można dodatkowo uzyskać już na etapie postprodukcji.

Poniżej znajduje się tabela porównująca osiągi obu modeli.

Funkcja DJI Avata 360 DJI Avata 2
Maks. prędkość wznoszenia 2 m/s (Cine)
6 m/s (Normal)
10 m/s (Sport)
6 m/s (Normal)
9 m/s (Sport)
Maks. prędkość opadania 1,5 m/s (Cine)
6 m/s (Normal)
10 m/s (Sport)
6 m/s (Normal)
9 m/s (Sport)
Maks. prędkość pozioma 6 m/s (Cine)
16 m/s (Normal)
18 m/s (Sport)
Domyślnie 12 m/s, możliwość zwiększenia do 16 m/s w ustawieniach
8 m/s (Normal)
16 m/s (Sport)
27 m/s (Manual)
W UE maks. ok. 19 m/s w trybie Manual
Tryb manualny Nie Tak
Tryb Acro Tak Tak

Czas lotu, warunki pracy i transmisja obrazu

Według danych producenta zarówno DJI Avata 360, jak i DJI Avata 2 oferują do 23 minut lotu. Oczywiście w praktyce realny czas będzie zależał od stylu latania, warunków pogodowych i sposobu nagrywania.

Żaden z tych modeli nie ma klasy szczelności IP, dlatego nie są to drony przeznaczone do lotów w deszczu. Oba mogą pracować przy wietrze do 10,7 m/s i w temperaturach od -10°C do 40°C.

Różnica pojawia się natomiast przy transmisji obrazu. DJI Avata 360 korzysta z systemu DJI O4+, a DJI Avata 2 z DJI O4. W regionach FCC przekłada się to na większy zasięg transmisji Avata 360 – do 20 km, podczas gdy Avata 2 osiąga do 13 km. W regionach CE oba modele są ograniczone do 10 km, choć nowszy system transmisji może oznaczać lepszą stabilność sygnału.

Poniżej znajdziesz porównanie czasu lotu, transmisji i odporności na warunki pracy.

Funkcja DJI Avata 360 DJI Avata 2
Odporność na wiatr 10,7 m/s 10,7 m/s
Temperatura pracy -10°C do 40°C -10°C do 40°C
Klasa szczelności (IP) Brak Brak
System transmisji wideo O4+ O4
Maks. zasięg transmisji 10 km (CE)
20 km (FCC)
10 km (CE)
13 km (FCC)
Jakość podglądu na żywo Single Lens: do 1080p 100 fps
360°: do 1080p 60 fps
100 fps tylko z Goggles 3/N3 + RC Motion 3
do 1080p 100 fps
Opóźnienie transmisji RC 2 / RC-N2 / RC-N3: ok. 130 ms
Goggles 3: ok. 24 ms
ok. 40 ms
Maks. bitrate transmisji 60 Mb/s 60 Mb/s
Maks. prędkość pobierania O4+: 10 MB/s
Wi-Fi 6: 100 MB/s
Wi-Fi: 30 MB/s

Bezpieczeństwo – tu DJI Avata 360 ma wyraźną przewagę

Bezpieczeństwo lotu to jedna z najważniejszych kwestii przy wyborze drona FPV, zwłaszcza dla mniej doświadczonych użytkowników.

DJI Avata 360 oferuje dookólny system wizyjny, przedni LiDAR oraz system detekcji 3D w podczerwieni. Dzięki temu może aktywnie wykrywać przeszkody i zapewniać omnidirectional obstacle avoidance, czyli dookólne omijanie przeszkód. To znaczący krok naprzód względem Avata 2.

Warto jednak zaznaczyć, że pełny system dookólnego wykrywania działa w trybie 360°. Po przełączeniu na Single Lens dron wspiera jedynie wykrywanie przeszkód z przodu.

DJI Avata 2 nie oferuje aktywnego omijania przeszkód. Ma wprawdzie system wizyjny skierowany do przodu i w dół oraz czujniki podczerwieni, ale nie przekłada się to na pełnoprawny system obstacle avoidance.

Oba modele korzystają z pełnych osłon śmigieł, co zwiększa bezpieczeństwo lotu blisko obiektów. W Avata 2 ciekawym dodatkiem jest także Turtle Mode, pozwalający automatycznie odwrócić drona do pozycji startowej, jeśli przewróci się po lądowaniu.

W przypadku Avata 360 producent przewidział również zestaw narzędzi do wymiany soczewki po drobnych uszkodzeniach.

Metody sterowania – klasyczny dron lub czyste FPV

Kolejna ważna różnica dotyczy sposobu sterowania.

Większa elastyczność

DJI Avata 360

Ten model można wykorzystywać zarówno jako bardziej klasycznego drona, jak i jako platformę FPV. Oznacza to większą swobodę konfiguracji i szersze grono potencjalnych użytkowników.

Obsługiwane kontrolery i akcesoria obejmują:

  • standardowe aparatury: DJI RC 2, DJI RC-N3, DJI RC-N2
  • kontroler FPV: DJI FPV Remote Controller 3
  • kontroler ruchowy: DJI RC Motion 3
  • gogle: DJI Goggles 3, DJI Goggles N3

Czyste FPV

DJI Avata 2

To model mocniej ukierunkowany na typowe doświadczenie FPV, dlatego do jego użytkowania wymagane są gogle.

Obsługiwane akcesoria:

  • kontrolery FPV: DJI FPV Remote Controller 3, DJI FPV Remote Controller 2
  • kontrolery ruchowe: DJI RC Motion 3, DJI RC Motion 2
  • gogle: DJI Goggles 3, DJI Goggles N3, DJI Goggles Integra, DJI Goggles 2

Jeśli zależy Ci na większej elastyczności użytkowania, DJI Avata 360 daje więcej możliwości. Jeśli natomiast chcesz od początku wejść w klasyczne FPV, DJI Avata 2 pozostaje bardzo logicznym wyborem.

Poniżej znajdziesz tabelę z porównaniem metod sterowania i kompatybilnych akcesoriów.

DJI Avata 360 czy DJI Avata 2 – który dron będzie lepszy dla Ciebie?

Porównanie DJI Avata 360 vs DJI Avata 2 nie prowadzi do jednej uniwersalnej odpowiedzi, bo oba drony odpowiadają na różne potrzeby.

DJI Avata 360 będzie lepszy dla osób, które:

  • chcą nagrywać materiały 360°,
  • cenią swobodę kadrowania po locie,
  • szukają bardziej wszechstronnego drona,
  • chcą korzystać z rozbudowanych funkcji śledzenia i systemów bezpieczeństwa.

DJI Avata 2 lepiej sprawdzi się u użytkowników, którzy:

  • wolą klasyczny styl FPV,
  • chcą prostszej i szybszej postprodukcji,
  • zależy im na trybie Manual i większej prędkości w locie manualnym,
  • szukają bardziej tradycyjnego, przewidywalnego workflow.

Podsumowanie

DJI Avata 360 i DJI Avata 2 to dwa nowoczesne drony FPV, ale zaprojektowane z myślą o innym sposobie pracy. Avata 360 otwiera drzwi do świata nagrań immersyjnych i elastycznej postprodukcji, oferując jednocześnie możliwość przełączenia się na bardziej tradycyjny tryb filmowania. Avata 2 stawia na prostotę, szybkość działania i klasyczne doświadczenie FPV.

Jeśli zależy Ci na kreatywności, nowym sposobie opowiadania obrazem i maksymalnej swobodzie kadrowania, DJI Avata 360 będzie ciekawszym wyborem. Jeśli jednak szukasz drona FPV do płynnych, efektownych ujęć 4K bez komplikowania montażu, DJI Avata 2 może okazać się lepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

    Dron DJI Avata 360 Fly More Combo (DJI RC 2)

    DJI Avata 360 Fly More Combo (DJI RC 2) to nowoczesny dron z kamerą 360°, który umożliwia nagrywanie w jakości 8K HDR i pełną swobodę kadrowania po locie. Dzięki dołączonej aparaturze RC 2 zestaw jest gotowy do użycia od razu po wyjęciu z pudełka. Idealny wybór dla twórców, którzy chcą połączyć dynamiczne loty FPV z profesjonalnym filmowaniem z powietrza.

    4 299,00  brutto Dodaj do koszyka
    Nazwa:

    DJI Matrice 4TD z DJI RC Plus 2 i DJI Care Plus

    Klasa drona:

    C2 (z aparaturą) / C6 (z DJI Dock 3)

    Stopień ochrony (IP):

    IP55

    Odporność na wiatr:

    12 m/s (praca / start-lądowanie)

    GNSS:

    GPS + BeiDou + Galileo + QZSS + GLONASS (QZSS/GLONASS tylko z RTK)

    Moduł RTK:

    Zintegrowany

    Kompatybilność:

    DJI Dock 3, DJI RC Plus 2, DJI Cellular Dongle 2

    DJI Care:

    DJI Care Plus (możliwość przedłużenia)

    Waga:

    1850 g*

    Maks. czas lotu:

    54 min

    Maks. odległość lotu:

    43 km

    Maks. prędkość lotu:

    Normalny: 15 m/s przód, 12 m/s tył, 10 m/s boki
    Sport: 21/19/15 m/s

    Maks. kąt nachylenia:

    25° (normalny), 30° (sportowy)

    Dron DJI Avata 2 Fly Smart Combo (trzy baterie)

    DJI Avata 2 to kompaktowy dron FPV stworzony do dynamicznego latania i nagrywania efektownych ujęć z bliska. Oferuje wysoką jakość obrazu 4K HDR, intuicyjne sterowanie oraz rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo lotu, dzięki czemu świetnie sprawdzi się zarówno u początkujących, jak i doświadczonych twórców.

    3 719,00  brutto Dodaj do koszyka

Historia fotografii lotniczej – od balonów do dronów

Zanim pojawiły się drony – pierwsze próby zdjęć z powietrza

Zanim powstały drony, a wykonywanie ortofotomap czy precyzyjnych pomiarów geodezyjnych stało się szybkie i dostępne niemal „od ręki”, zdobycie zdjęcia z powietrza było zadaniem znacznie bardziej skomplikowanym – często wręcz eksperymentalnym. Historia fotografii lotniczej to opowieść o ludzkiej potrzebie spojrzenia na świat z góry, która na długo wyprzedziła współczesne technologie UAV.

Pierwsze próby uchwycenia obrazu Ziemi z powietrza sięgają XIX wieku. W 1858 roku francuski fotograf Gaspard-Félix Nadar wykonał pierwsze zdjęcie z balonu nad okolicami Paryża. Choć jego oryginalne fotografie nie zachowały się do dziś, wydarzenie to zapoczątkowało rozwój zupełnie nowej dziedziny. Już kilka lat później, w 1860 roku, James Wallace Black wykonał udane zdjęcia Bostonu z balonu, pokazując, jak ogromny potencjał tkwi w tej perspektywie.

Eksperymenty: latawce, rakiety i… gołębie

W kolejnych latach eksperymentowano z różnymi metodami unoszenia aparatów w powietrze. Wykorzystywano latawce, rakiety, a nawet… gołębie. Niemiecki wynalazca Julius Neubronner opracował miniaturowe aparaty fotograficzne montowane na ptakach, które automatycznie wykonywały zdjęcia w locie.

Choć efekty tych prób były często przypadkowe, pokazują one skalę determinacji w dążeniu do uchwycenia obrazu z góry – coś, co dziś realizują drony z dokładnością do centymetrów i pełną powtarzalnością misji.

Rozwój lotnictwa i przełom w fotografii lotniczej

Przełom nastąpił wraz z rozwojem lotnictwa. Po pierwszych udanych lotach samolotów na początku XX wieku szybko dostrzeżono ich potencjał w fotografii lotniczej. Szczególnie I wojna światowa przyspieszyła rozwój tej technologii – zdjęcia wykonywane z pokładów samolotów stały się kluczowym narzędziem rozpoznania.

W tym okresie opracowano również techniki stereoskopowe, pozwalające analizować teren w trzech wymiarach na podstawie zdjęć wykonanych z odpowiednim pokryciem. To właśnie te metody stanowią fundament współczesnych ortofotomap oraz modeli 3D tworzonych dziś przez drony.

Fotografia lotnicza po II wojnie światowej – rozwój cywilny

W okresie międzywojennym i po II wojnie światowej fotografia lotnicza zaczęła znajdować coraz szersze zastosowanie cywilne. Wykorzystywano ją w geodezji, kartografii, archeologii czy planowaniu przestrzennym. Państwa prowadziły szeroko zakrojone programy mapowania swoich terytoriów, a rozwój technologii fotograficznych pozwalał uzyskiwać coraz dokładniejsze i bardziej szczegółowe obrazy.

W czasie zimnej wojny zdjęcia lotnicze i satelitarne stały się również jednym z kluczowych narzędzi wywiadowczych, co dodatkowo przyspieszyło rozwój tej technologii.

Cyfryzacja i początek nowoczesnej fotogrametrii

Lata 80. i 90. przyniosły kolejną rewolucję – przejście z fotografii analogowej na cyfrową. To właśnie wtedy zaczęto tworzyć pierwsze cyfrowe modele terenu oraz rozwijać oprogramowanie do przetwarzania danych obrazowych.

Mimo ogromnego postępu wykonywanie zdjęć lotniczych nadal wiązało się jednak z wysokimi kosztami i koniecznością użycia załogowych statków powietrznych, co ograniczało dostępność tej technologii.

Era dronów – fotografia lotnicza dla każdego

Dopiero rozwój dronów całkowicie zmienił zasady gry. To, co kiedyś wymagało balonów, samolotów i skomplikowanych operacji logistycznych, dziś można zrealizować za pomocą kompaktowego UAV.

Nowoczesne drony wykorzystywane w geodezji potrafią automatycznie wykonywać setki zdjęć z odpowiednim pokryciem, które następnie przekształcane są w dokładne ortofotomapy, modele 3D czy chmury punktów. Co więcej, proces ten jest nie tylko szybszy, ale i znacznie bardziej dostępny dla firm oraz instytucji.

Podsumowanie – od eksperymentów do precyzyjnych danych

Historia fotografii lotniczej pokazuje, jak ogromną drogę przeszliśmy – od eksperymentalnych zdjęć wykonywanych z balonów i gołębi, po zaawansowane systemy dronowe wspierające geodezję, budownictwo czy monitoring środowiska.

To właśnie dzięki tym pionierskim próbom możliwe było stworzenie technologii, które dziś stanowią standard w pracy z danymi przestrzennymi i pozwalają patrzeć na świat z zupełnie nowej perspektywy.

9 powodów, dla których drony rolnicze rewolucjonizują nowoczesne gospodarstwa

Nowy wymiar efektywności w rolnictwie

Współczesne rolnictwo przechodzi dynamiczną transformację, w której technologia odgrywa coraz większą rolę. Jednym z najbardziej przełomowych rozwiązań są drony rolnicze, które oferują poziom precyzji i efektywności trudny do osiągnięcia przy użyciu tradycyjnych metod. Dzięki nim sposób zarządzania uprawami zmienia się z reaktywnego na w pełni kontrolowany i oparty na danych.

Choć rolnictwo od zawsze korzystało z innowacji – od prostych narzędzi mechanicznych po traktory z systemami GPS – dopiero drony wprowadzają zupełnie nową jakość pracy. Nie są już ciekawostką technologiczną, lecz realnym wsparciem w codziennym prowadzeniu gospodarstwa.

1. Precyzyjna aplikacja środków i realne oszczędności

Jedną z największych zalet dronów rolniczych jest możliwość niezwykle dokładnego stosowania nawozów, pestycydów i herbicydów. W przeciwieństwie do tradycyjnych oprysków obejmujących całe pole, drony wykonują zabiegi punktowe – tylko tam, gdzie rzeczywiście są potrzebne.

Taka precyzja przekłada się nie tylko na lepszą kondycję roślin, ale także na mniejsze zużycie środków chemicznych. Ogranicza to ryzyko przenawożenia, zmniejsza degradację gleby i minimalizuje negatywny wpływ na środowisko. W praktyce oznacza to również niższe koszty prowadzenia gospodarstwa.

2. Dostęp do trudnych terenów bez ograniczeń

Tradycyjne maszyny rolnicze mają swoje ograniczenia – szczególnie w trudnym terenie. Błoto, strome zbocza czy obszary przy liniach drzew często pozostają niedokładnie opracowane.

Drony eliminują ten problem. Dzięki swojej mobilności i możliwości lotu na niskiej wysokości docierają do każdego fragmentu pola, niezależnie od jego ukształtowania. Co więcej, wykorzystują czujniki i systemy dopasowujące wysokość lotu do terenu, co zapewnia równomierne pokrycie całej powierzchni.

3. Mniejsze zużycie cieczy roboczej

Drony rolnicze są znacznie bardziej wydajne pod względem zużycia cieczy roboczej. Wynika to z ich sposobu działania – zamiast polegać na dużej ilości wody jako nośnika, wykorzystują skoncentrowane roztwory oraz siłę powietrza generowaną przez wirniki.

Dzięki temu środki ochrony roślin trafiają dokładnie tam, gdzie powinny, bez strat i nadmiernego zużycia. W efekcie rolnicy mogą znacząco ograniczyć koszty zarówno chemii, jak i wody.

4. Korzyści środowiskowe i zrównoważone rolnictwo

Precyzyjne działanie dronów ma bezpośredni wpływ na środowisko. Ograniczenie spływu chemikaliów do wód gruntowych oraz mniejsze zużycie zasobów naturalnych wpisują się w ideę rolnictwa zrównoważonego.

Dzięki dronom możliwe jest prowadzenie produkcji rolnej w sposób bardziej odpowiedzialny – bez kompromisów w zakresie wydajności. To szczególnie istotne w kontekście rosnących wymagań dotyczących ochrony środowiska.

5. Niższe koszty operacyjne i mniejsze zapotrzebowanie na pracę

W porównaniu z tradycyjnymi metodami, takimi jak opryski z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu czy samolotów, drony są znacznie tańsze w eksploatacji. Zużywają mniej energii, wymagają mniejszej liczby przeglądów i generują niższe koszty utrzymania.

Dodatkowo ich obsługa nie wymaga dużego zespołu. Automatyczne trasy lotów oraz intuicyjne systemy sterowania sprawiają, że jedna osoba jest w stanie przeprowadzić cały proces oprysku.

6. Zaawansowane zbieranie danych i lepsze decyzje

Nowoczesne drony wyposażone są w zaawansowane sensory, które pozwalają analizować stan upraw w czasie rzeczywistym. Mogą monitorować kondycję roślin, poziom składników odżywczych czy wilgotność gleby.

Dzięki temu rolnik nie działa „na wyczucie”, lecz podejmuje decyzje w oparciu o konkretne dane. Pozwala to optymalizować nawożenie, planować nawadnianie i skuteczniej reagować na zagrożenia.

7. Mniejsze zużycie sprzętu rolniczego

Część prac, które dotychczas wykonywały traktory lub samoloty opryskowe, może zostać przejęta przez drony. Oznacza to mniejsze obciążenie dla drogiego sprzętu rolniczego, a tym samym dłuższą jego żywotność.

W praktyce przekłada się to na ograniczenie kosztów serwisowych oraz rzadszą konieczność wymiany maszyn.

8. Szybka reakcja i elastyczność działania

Drony pozwalają reagować natychmiast, bez względu na warunki terenowe. Po intensywnych opadach, gdy wjazd ciężkiego sprzętu jest niemożliwy, dron nadal może wykonać zabieg.

To szczególnie ważne w sytuacjach wymagających szybkiej interwencji, takich jak nagłe pojawienie się chorób czy szkodników.

9. Skuteczna ochrona upraw i działania w optymalnym czasie

W rolnictwie kluczowe znaczenie ma czas reakcji. Drony umożliwiają szybkie i precyzyjne działania, zanim problem zdąży się rozprzestrzenić.

Dodatkowo mogą pracować w godzinach nocnych, kiedy warunki są bardziej sprzyjające – niższe temperatury czy większa aktywność niektórych szkodników zwiększają skuteczność zabiegów.

Przyszłość rolnictwa należy do dronów

Drony rolnicze to nie chwilowa moda, lecz realne narzędzie, które zmienia sposób prowadzenia gospodarstw. Łączą w sobie precyzję, oszczędność i troskę o środowisko, jednocześnie zwiększając wydajność produkcji.

Rozwój tej technologii dopiero się rozpędza. Lepsze sensory, większy udźwig czy autonomiczne systemy lotu sprawiają, że możliwości będą stale rosnąć. W najbliższych latach drony staną się standardem w nowoczesnym rolnictwie – tak samo jak dziś GPS czy automatyzacja maszyn.

    DJI Agriculture drone. Dron rolniczy DJI.
    Branża:

    Leśnictwo, Rolnictwo

    Dron rolniczy – DJI Agras T25

    DJI Agras T25 to zaawansowany dron rolniczy, który oferuje precyzyjne opryskiwanie, wysoką wydajność i zaawansowane technologie nawigacyjne. Idealny do efektywnego zarządzania dużymi polami, zapewniając równomierne aplikacje środków ochrony roślin i bezpieczne operacje nawet w trudnych warunkach.

    41 999,00  brutto Dodaj do koszyka
    DJI Agras T50 - dron rolniczy, agriculture drone.
    Branża:

    Leśnictwo, Rolnictwo

    Dron rolniczy – DJI Agras T50

    DJI Agras T50 to zaawansowany dron rolniczy zaprojektowany do precyzyjnych operacji oprysku i rozsiewania. Dzięki dużej pojemności zbiornika, nowatorskiemu systemowi rozpylania i zdolnościom omijania przeszkód, T50 oferuje niezrównaną wydajność i niezawodność w różnorodnych warunkach terenowych. Idealny dla nowoczesnych gospodarstw rolnych, zapewnia efektywność i bezpieczeństwo podczas wykonywania złożonych zadań rolniczych.

    57 999,00  brutto Dowiedz się więcej
    Branża:

    Leśnictwo, Rolnictwo

    Rama DJI Agras T100

    DJI Agras T100 to przełomowy dron rolniczy nowej generacji, zaprojektowany z myślą o maksymalnej wydajności, automatyzacji i precyzji w zastosowaniach agrotechnicznych. Jego imponujący udźwig do 100 kg i pojemny zbiornik oprysku 100 L czynią go jednym z najbardziej zaawansowanych systemów dronowych do oprysku, rozsiewu i transportu w rolnictwie.

    50 900,00  brutto Dodaj do koszyka

Aktualizacje oprogramowania DJI – marzec 2026: najważniejsze zmiany i nowe funkcje

W marcu 2026 DJI wprowadziło szeroki pakiet aktualizacji firmware, obejmujący zarówno drony klasy enterprise, sensory, jak i oprogramowanie do zarządzania oraz przetwarzania danych. Nowości pojawiły się m.in. dla platform takich jak DJI Matrice 400, Matrice 4 Series, DJI Dock 3, Zenmuse L3, DJI Terra oraz FlightHub 2.

To jeden z najbardziej intensywnych miesięcy pod względem rozwoju ekosystemu DJI – aktualizacje nie tylko poprawiają stabilność, ale przede wszystkim rozszerzają możliwości operacyjne i automatyzację pracy.


Najważniejsze zmiany w ekosystemie DJI

  • Rozszerzenie funkcji autonomicznych i bezpieczeństwa lotu
  • Integracja nowych standardów (np. MISB dla nagrań wideo)
  • Większe możliwości analizy danych i pracy z chmurą punktów
  • Rozbudowa funkcji AI i automatyzacji (FlightHub 2, DJI Reality)
  • Optymalizacja wydajności i skrócenie czasu realizacji projektów

DJI Matrice 400 – większa kontrola i bezpieczeństwo

Aktualizacja dla DJI Matrice 400 wprowadza istotne usprawnienia w zakresie operacji bliskiego zasięgu oraz bezpieczeństwa:

  • Tryb T-mode umożliwia precyzyjne loty z minimalną prędkością 0,5 m/s
  • Nowy Cleaning Mode – dedykowany do pracy w trudnych warunkach (z wykorzystaniem radaru mmWave)
  • Ustawienia rezerwy baterii dla funkcji RTH (Return to Home)
  • Obsługa trybu Delivery przez interfejs PSDK
  • Nagrywanie wideo zgodne ze standardem MISB (dla kamer H30)
  • Wskazówki dotyczące transmisji 4G
  • Poprawki stabilności (m.in. eliminacja restartów stacji BS100)

Aktualizacja do pobrania ze strony producenta: Matrice 400

Zenmuse L3 – jeszcze większa precyzja danych LiDAR

Nowa wersja firmware dla Zenmuse L3 znacząco poprawia efektywność pracy z danymi:

  • Raport jakości dla misji Power Line Follow
  • Obsługa zdjęć w formacie HEIF (oszczędność miejsca)
  • Automatyczna kalibracja IMU przed powrotem RTH
  • Możliwość pracy z częstotliwością 350 kHz w trybie manualnym
  • Optymalizacja rozmiaru danych chmury punktów

Aktualizacja do pobrania ze strony producenta: Zenmuse L3

DJI Matrice 4 Series – nowe możliwości obrazowania

Seria Matrice 4 zyskała funkcje zwiększające możliwości analizy i pracy z obrazem:

  • Panoramy HD z wykorzystaniem kamery średniego zoomu
  • Możliwość definiowania zakresów temperatur i trybów renderowania w termowizji
  • Udostępnianie livestreamu w sieciach publicznych

Aktualizacja do pobrania ze strony producenta: Matrice 4

Bezpieczeństwo publiczne - automatyczny zwiad zapewniający większe bezpieczeństwo.

DJI Dock 3 – automatyzacja i lepsza kontrola lądowania

W aktualizacji dla Dock 3 i Matrice 4D pojawiły się usprawnienia operacyjne:

  • Sterowanie wskaźnikiem lądowania na platformie dokującej
  • Ulepszona wizualizacja izoterm w trybie termowizyjnym

Aktualizacja do pobrania ze strony producenta: DJI Dock 3

DJI FlightHub 2 – AI w praktyce (Copilot i analiza danych)

Jedną z najważniejszych nowości jest rozwój platformy FlightHub 2:

 Copilot – sterowanie dronem za pomocą AI

  • Możliwość kontrolowania drona głosem lub tekstem
  • Wykonywanie złożonych operacji w czasie rzeczywistym

Panoramy 500 MP

  • Obsługa ultra wysokiej rozdzielczości dla Dock 3 i Matrice 4
  • Automatyczne składanie panoram i analiza danych środowiskowych

Change Detection Pro (Beta)

  • Wykrywanie zmian nawet bez ortofotomap
  • Porównywanie danych z różnych inspekcji (widok SBS)

Nowe funkcje integracyjne

  • Synchronizacja danych telemetrycznych w czasie rzeczywistym
  • Obsługa RTSP (streaming)
  • Integracja danych przestrzeni powietrznej od firm trzecich

DJI Terra 5.2 – automatyzacja i szybsze przetwarzanie danych

Aktualizacja DJI Terra znacząco usprawnia pracę z danymi geoprzestrzennymi:

  • Automatyczne rozpoznawanie punktów GCP (bez ręcznego oznaczania)
  • Nowe tryby wydajności (Efficiency i Power Mode)
  • Obsługa formatu GeoTIFF (COG) – szybsze ładowanie map
  • Integracja zdjęć HEIF z Zenmuse L3
  • Lepsza jakość rekonstrukcji 2D i 3D
  • Redukcja szumów i większa dokładność danych

DJI Reality – nowy standard wizualizacji 3D

Wraz z wersją v1.0.0 zadebiutowało DJI Reality – narzędzie do przeglądania modeli 3D:

  • Obsługa chmur punktów, siatek 3D oraz 3DGS
  • Integracja z DJI Terra
  • Możliwość pracy na różnych formatach danych w jednym projekcie
  • Wsparcie dla systemu Windows

Podsumowanie

Marcowe aktualizacje DJI jasno pokazują kierunek rozwoju całego ekosystemu:

  •  większa automatyzacja
  •  integracja sztucznej inteligencji
  •  jeszcze wyższa jakość danych pomiarowych
  •  usprawnienie pracy w terenie i biurze

Dla użytkowników dronów DJI oznacza to realny wzrost efektywności – zarówno w inspekcjach, mapowaniu, jak i działaniach ratowniczych czy przemysłowych.